Zardozi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vicereine Lady Curzon'un taç giyme töreninden Zardozi tarzı iğne işiyle yeşil böcek kanatları ve altın ve gümüş ipliklerle işlenmiş bir elbise giydi

Zardozi veya Zar-Douzi ( Farsça : زردوزی, Arapça : خرير الماء, Hintçe : ज़रदोज़ी, Urduca : زردوزی, Azerice : Zərdozi, Türk : Ters örgü,) İran, Azerbaycan, Irak,[1] Kuveyt, Türkiye, Orta Asya, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'de bulunan bir nakış türüdür. Zardozi iki Farsça kelimeden geliyor: 'altın' anlamına gelen zar veya zarin ve 'iş' anlamına gelen dozi .[2] Zardozi metal ipliklerle ipek, saten ya da kadife kumaşlar üzerine incelikle işlenen bir nakış türüdür.[3] Tasarımlar altın ve gümüş iplikler kullanılarak işlenir ve ayrıca inci, boncuk ve değerli taşlar ile suslenebilir.[4] Giysi, ev tekstili ve hayvan tuzakları dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar da kullanılıyor.[3] Tarihsel olarak kraliyet çadırlarının duvarlarını, kılıç kınlarını ve duvar askılarını için kullanılıyordu.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John, J.; Ghosh, Ruma (2003). Study of child labour in the Zardosi and Hathari units of Varanasi. V.V. Giri National Labour Institute. s. 13. 
  2. ^ Pathak, Nilima (18 Temmuz 2018). "Zardozi workers struggle to make ends meet". Gulf News (İngilizce). Erişim tarihi: 7 Nisan 2019. 
  3. ^ a b Naik, Shailaja D. (1996). Traditional embroideries of India. A.P.H. Pub. Corp. s. 144. ISBN 8170247314. 
  4. ^ "Indian Zari Embroidery". TRC Needles (İngilizce). Textile Research Center. 8 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2019. 
  5. ^ Bhattacharyya, Ranadeep (1 Ağustos 2017). "Silver and Gold- Story of Zardozi". Heritage India Magazine. Erişim tarihi: 7 Nisan 2019.