Zafer Hanım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Zafer Hanım, Osmanlı'da yayımlanmış ve bir kadın tarafından yazılmış ilk romanın yazarıdır. 1877'de yılında Aşk-ı Vatan adlı romanı yayımladığı için bu unvanı taşımaktadır. Hayatı boyunca tek bir roman kaleme aldığı için ilk Türk kadın romancısı olarak anılmaz, beş roman yayımlamış olan Fatma Aliye Hanım'ın bu unvan taşıdığı düşüncesi kabul görmüştür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zafer Hanım hakkında fazla bilgi yoktur. Çağdaşı Mustafa Zihni Efendi'nin Meşahirü’n-Nisa adlı eserinde Zafer Hanım’ın Fuat Paşa ailesinden geldiğini ve Osmanlı büyükelçilerinden Kabuli Paşa'nın eşi olduğunu bildirmiştir.[1]

Aşk-ı Vatan[değiştir | kaynağı değiştir]

Zehra Hanım, romanını Kırım Harbi'nde şehit ve esir düşen askerlerin ailelerine yardım amacıyla kaleme almıştır. Roman 1877 yılının Nisan ayı başlarında Merhum Kabuli Paşa haremi Zafer Hanım’ın eser-i hamesidir imzasıyla yayımlanmıştır. Romanın kurgu olabileceği gibi çeviri olabileceği de düşünülür.

Prof. Zehra Toska, Zafer Hanım'ın Aşk-ı Vatan adlı eserini güncelleyerek 1994'te yeniden yayımlanmasını sağlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çamkara, Ayşe. "Zafer Hanım’ın Aşk-ı Vatan Romanı Bağlamında Kadın". hece.com.tr. 15 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090415124139/http://www.hece.com.tr/hece.131.ozel.7.htm. Erişim tarihi: 30 Eylül 2016.