Yuriy Kondratyuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yuri Vasilioviç Kondratyuk
Кондратюк, Юрий.jpg
Yuri Vasilioviç Kondratyuk
Doğum Aleksandr İgnateviç Şargey
21 Haziran 1897(1897-06-21)
Poltava, Ukrayna
Ölüm 25 Şubat 1942 (44 yaşında)
Kaluga Oblastı, SSCB
Bilinmiyor
Milliyeti Ukraynalı
Dalı Roket bilimci, mühendis

Yuri Vasilioviç Kondratyuk (gerçek adı Aleksandr Ignatyevich Shargei, d. 21 Haziran 1897 - ö. 25 Şubat 1942), Ukraynalı mühendis, roket ve uzay yolculuğu teorisinin öncüsü. 20. yüzyılın başlarında Aya ulaşma yolları öngörmüştür.

Kondratyuk, 21 Haziran 1897 tarihinde Rus İmparatorluğu'nun (günümüzde Ukrayna sınırları içinde) Poltava şehrinde Aleksandr Ignatyevich Shargei olarak doğdu.

Babası Ignat Benediktovich Shargei, annesi Fransızca öğretmeni Ludmila Lvovna Schlippenbach'tır. Küçük yaşta anne ve babası boşandı, bu yüzden babaannesi tarafından büyütüldü. Kondratyuk, babasının kitaplarından yararlanarak fizik ve matematik alanlarında çalışmalar yaptı. Poltava Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 1916'da girdiği Petrograd Politeknik Enstitüsü'nden, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle askere alınması ile kısa bir süre sonra ayrıldı.

Kondratyuk, Kafkas Cephesi'ndeki askerlik hizmeti süresince, gezegenler arası uçuş fikirlerini içeren dört kitap yazdı. Ayrıntılı hesaplamalarla Dünya yörüngesinden ay yörüngesine bir uzay aracını göndermek ve geri almayı ortaya koydu ve bu yörünge günümüzde "Kondratyuk'un rotası" ya da "Kondratyuk'un döngüsü" olarak da bilinir.

Rus Devrimi'nin ardından 1917'de ordudan ayrıldı ve Poltava'ya geri döndü. Çarlık Ordusunun eski bir subayı olması ve Bolşevikler tarafından halk düşmanı olması iddiası ile tutuklanma riski yüksekti. Ertesi yıl, Kondratyuk kaçmak için bir girişimde bulundu. Fakat Polonya sınır muhafızları tarafından durduruldu ve geri dönmek zorunda kaldı. Arkadaşları onun için, gerçekte 1900 yılı Lutsk doğumlu ve 1921'de tüberkülozdan ölmüş olan Yuri Vasilievich Kondratyuk, adı ile sahte kimlik belgesi elde ettiler. Bu yeni kimlikle Kondratyuk, Güney Ukrayna ve Kuzey Kafkasya arasında yer alan Kuban bölgesinde tamirci ve demiryolu işçisi olarak çalıştı. 1927 yılında ise Sibirya'da Novosibirsk'e yerleşti.

"Gezegenlerarası Uzay Fethi" başlıklı el yazması kitabını tamamlayan Kondratyuk, 1925 yılında Moskova merkezli bilim adamları ile temas kurdu ve Vladimir Vetchinkin'e el yazmasını gönderdi. O zamana kadar, kendisi ve roket çalışmaları bilinmiyordu.

1930 yılında NKVD tarafından "sabotajcı" olarak soruşturuldu ve Anti-Sovyet faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle üç yıl hapse mahkûm edildi. (GULAG) çalışma kampına gönderildi. Burada kömür madenciliğinde kullanılmak üzere bir makine tasarladı. Denetçinin isteği üzerine, Kasım 1931 yılında İnceleme Kurulu, Kondratyuk'un "mahkûm" olan statüsünü "sürgün" olarak değiştirdi ve Sibirya tahıl projeleri üzerinde çalışmak için onu gönderdi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Haziran 1941'de gönüllü olarak Kızıl Ordu'ya katıldı. 1942 yılında Kaluga'da öldü. Ölümü ile ilgili kesin bir bilgi bilinmemektedir.