Yosu Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
17 Aralık 1998 Çatışması
Kore Savaşı'nın bi parçası
Tarih 17 Aralık 1998-18 Aralık 1998
Bölge Güney Kore, Yosu'da bir sahil
Taraflar
Güney Kore Güney Kore Kuzey Kore Kuzey Kore
Güçler
12 gemi
3 P-3 Orion
Yarı denizaltı gemisi
Kayıplar
yok Yarı denizaltı gemisi battı
4 ölü

17 Aralık 1998 Çatışması Güney Kore sahillerine komando çıkartması yapmaya çalışan bir yarı denizaltı aracının Güney Kore ordusu tarafından yolunun kesilmesiyle başlayan deniz savaşıdır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılı boyunca orada, kıyıya inip sızmaya çalışan Kuzey Koreli casus olayları olmuştu. Haziran'da Kuzey Koreli bir denizaltı Güney Kore sularında Sokcha ilerisinde balık ağlarına dolaşmış olarak bulundu bununla birlikte ölen mürttebatın ele geçirilmekten kurtulmak amacıyla intihar ettiği anlaşılmıştır. Başka bir sızmada ise Tonghae şehri yakınlarında ölü bir komando ve terkedilmiş bir Kuzey Kore gemisi bulunmuştu.

Çatışma[değiştir | kaynağı değiştir]

10 tonluk Kuzey Koreli bir sızma gemisi 17 Aralık'ta Yosu kıyısından 1 mil geçerken tespit edildi. Bir düzine Güney Koreli gemi onu engellemek için kargaşa oluştu. Sonra Güney Kore Donanması birkaç uyarı ateşi taciz etmesine sebep oldu. Sonra Kuzey Kore uyarılara aldırmadı ve Güney Kore gemisine ateş etti. 60 mil uzaklıkta kaçmayı denemiştir. Ancak; Güney Kore devriye uçakları ve botları takip etti ve sonunda Güney Kore gemilerinin top ateşine dayanamayarak battı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]