Yerleri Değiştirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yerleri Değiştirme
Yazarı David Lodge
Orijinal ismi Changing Places
Çevirmen Abbas Örmen
Ülke İngiltere
Özgün dili İngilizce
Türü Roman
Yayınevi Secker & Warburg
Anadilinde
basım tarihi
1998, Adam Yayınları
Anadilinde ISBN 0745127142
ISBN 9789754185515
Sonraki eser Dünya Küçük

Yerleri Değiştirme (İngilizce: Changing Places), İngiliz roman yazarı David Lodge'ın 1975 yılında yazdığı kampüs romanları serisinin ilkidir. Eserin alt başlığı olan İki Kampüsün Öyküsü (A Tale of Two Cities), Charles Dickens'ın İki Şehrin Öyküsü'ne (A Tale of Two Cities) bir göndermedir. Serinin ikinci kitabı 1984 yılında yayınlanan Dünya Küçük'tür.

Lodge, sonraki senelerde, romanın baş karakterlerinden Morris Zapp'i yaratırken edebiyat eleştirmeni Stanley Fish'ten esinlendiğini açıkladı.[1]

Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanda ABD ve İngiltere'de çalışan iki akademisyenin altı aylık süre için görevlerini değiştirmesi anlatılır. Akademisyenler kurgusal üniversiteler olan Rummidge ve ABD'nin Euphoria eyaletinde yer alan Plotinus'ta çalışmaktadırlar. Rummidge, Birmingham Üniversitesi'nden Plotinus ise Kaliforniya'daki Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'den esinlenerek yaratılmışlardır. Öğretim görevlilerinin her ikisi de kırk yaşında olmasına rağmen ülkelerinin değişik akademik sistemleri sebebiyle birbirlerinden çok farklı görünmektedirler.

Değişim programının İngiliz katılımcısı Philip Swallow geleneksel kurallara uyan tipik bir Britanya akademisyendir. Amerikan yaşamından da korkmaktadır. Öte yandan, ABD'li Morris Zapp, tanınmış bir profesördür. Rummidge'e gelmeyi kabul etmesinin tek sebebi eşinin boşanma davası açmayı ertelemek için Zapp'in altı ay boyunca evden ayrı kalmasını şart koşmuş olmasıdır. Britanya akademik dünyasıyla ilk kez karşılaşan Zapp gördüklerini küçümsemiş ve alaya almıştır.

Program ilerledikçe hem Swallow hem de Zapp yeni çevrelerine uyum gösterdiklerini şaşırarak fark ederler. Her iki erkek de diğerinin eşinden çok etkilenir ve ilişki yaşar. Fakat Swallow, ilişkisi başlamadan önce Zapp'ın kızı Melanie ile Melanie'nin kim olduğunu bilmeden birlikte olur. Melanie ise, Swallow'un eski bir öğrencisi olan Charles Boon ile takılmaktadır.

Swallow ve Zapp, geldikleri üniversitede kalıcı olarak çalışmayı değerlendirirler. Kitap, iki çiftin bir otel odasında geleceklerine yönelik karar vermek üzere toplanması ile sonlanır. Karakterlere ne olacağı belirsiz bırakılır. Buna rağmen, serinin ikinci kitap Dünya Küçük'te her iki profesörün de ülkelerine döndükleri öğrenilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]