Yenibahçe Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yenibahçe İsyanı ya da Yenibahçe Ayaklanması, 6 Mart 1512 tarihinde başlayan bir yeniçeri isyanıdır. Amaç Sultan II. Bayezid'i tahttan indirmek ve Şehzade Selim'i tahta çıkarmaktı. Sebebi ise Sultan Bayezid'in hiç savaşmaması ve Şah İsmail'e gerekli cevabı vermemesiydi. Selim'in düşüncelerine göre veliahd gösterilen Ahmed de babası gibi olacaktı.

Selim, bir askeri birlikle İstanbul'a girdi ve babasıyla yüz yüze görüşmek istedi ama Bayezid inanmadı ve bir orduyla Selim'e doğru yürüdü. Fakat Selim kaçtı ve bir süre İstanbul'a gitmedi.

Sonra Selim karşıtları Şehzade Korkut'u İstanbul'a çağırdılar. Ama işe yaramadı. Yeniçeriler Selim'den başkasını istemediklerini söylediler ve isyana başladılar.

Nihayet 6 Mart 1512 tarihinde yeniçeriler "Bizi zaferden zafere koşturacak bir padişah isteriz!" "Selim'den başkasını istemeyiz!" ve bunun gibi nidalarla sarayın önünde isyanı başlattılar. Bayezid kırk dokuz gün direndi, fakat yeniçeriler başarılı oldu. 24 Nisan 1512 tarihinde Bayezid, tahtı Selim'e terk etti. Çok geçmeden de öldü.