İçeriğe atla

Yeni Zelanda Antarktika Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Zelanda ve Ross Bölgesi
Yeni Zelanda tarafından hak iddia Ross Bölgesi, Antarktika

Yeni Zelanda Antarktika Enstitüsü ya da Antarktika Yeni Zelanda, (İngilizce: Antarctica New Zealand) Antarktika ve Ross Denizi'ndeki çıkarlarını yönetmek için 1996 yılında Yeni Zelanda Hükümeti tarafından kurulmuş organ.[1] Geniş bir bilimsel programa lojistik destek sağlar, Scott Üssü gibi üsleri çalıştırır. Enstitü, Christchurch'teki Uluslararası Antarktika Merkezi'nden faaliyetlerini yürütmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Zelanda, Antarktika ile ilgilenmeye faaliyetleri Birleşik Krallık ile yakından bağlıyken 1923 yılında başladı.[1] Diğer ülkelerle birlikte yakın işbirliği içinde Antarktika'nın keşfinin önemli bir parçası oldu. 1994 yılında güney yarımküre ülkesi olarak Antarktika'yı stratejik bölge olarak kabul etti ve bu yaklaşım 1 Temmuz 1996 tarihinde kısaca Antarktika Yeni Zelanda olarak da bilinen Yeni Zelanda Antarktika Enstitüsü'nün kurulması ile sonuçlandı.

Kurumsal yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitü, Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'nın (MFAT) Antarktika Politikası Birimi'ne bağlıdır. Bir yönetim kurulu ve CEO'su vardır. Yönetim Kurulu Üyeleri Yönetim Kurulu Başkanı ile danışılarak Dışişleri ve Ticaret Bakanı tarafından üç yıl için atanır. Bu dönem Bakan tarafından bir üç yıl daha uzatılabilir. Üyeler Enstitü'nün performansıyla ilgili olarak Bakanlığa karşı topluca sorumludur. Enstitü bünyesindeki tüm görev ve yetkiler yönetim kurulu tarafından verilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Dodds, Klaus (2012). The Antarctic : a very short introduction (1. bas.). Oxford, Birleşik Krallık: Oxford University Press. ISBN 978-0199697687. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]