Yeni Kalabsha

Koordinatlar: 23°57′39″K 32°52′2″D / 23.96083°K 32.86722°D / 23.96083; 32.86722
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kalabsha temple.png

Yeni Kalabsha, Mısır'da Asvan kentinin güneyinde Asvan Barajı yakınlarında yer alan bölge.

Bölge, Nasır gölünün suları altından kalma tehlikene karşı buraya taşınan birkaç önemli tapınak, yapı ve diğer kalıntılara ev sahipliği yapar. Dikkat çekici kalıntılar şunlardır;

Kalabsha Tapınağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölgede bulunan en önemli kalıntıdır ve bu sebeple bu alana adını vermiştir. Bu Roma dönemi tapınağı aslında Kalabsha'da yer alıyordu ancak 1970 yılında bu gün bulunduğu yere taşındı. Tapınak İmparator Augustus tarafından inşa ettirilmiş olup, Nubiya'da yer alan en büyük müstakil tapınaktı. Tapınak yeni yerine taşınırken, kesilerek 13000 taş bloğa bölünmüş ve burada yeniden inşa edilmiştir.

Gerf Hussein[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerf Hussein tapınağı (aslında Per Ptah ya da "Ptah'ın evi" olarak bilinir) II. Ramses'e adanmış olup Nubiya naibi Setau tarafından inşa ettirlmiştir. Kısmen müstakil olan tapınak kesme taştan yapılmıştı. Nasır gölünün sularının altında kalma tehlikesine karşı Yeni Kalabshaya taşınarak yeniden inşa edilmiştir. Tapınağın taşlarının çoğu yerinde bırakılmış olup şimdi göl sularının altında yer almaktadır.

Beit al-Wali[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kesme taştan tapınak, Nasır gölünün sularının altında kalma tehlikesine karşı Polonyalı arkeologlar tarafından kurtarılarak yeni yerine taşınmıştır. Tapınak II. Ramses'e, Amun ve Anukis'e adanmıştır.