Yemek fotoğrafçılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yemek fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçılığı, esas olarak yemeği lezzetli göstermeyi amaçlayan ve konusu gıda ürünleri olan fotoğrafçılık dalıdır. Yemek fotoğrafları genel olarak menüler, dergiler, gıda firmalarının reklamları ve yemek kitapları gibi ortamlarda kullanılmaktadır. Teknik çalışmanın ve kompozisyon çalışmasını tamamının yemek fotoğrafçısı tarafından yapabileceği gibi; fotoğrafçı, yemek stilisti ve prop stilisti ile de bir ekip olarak çalışabilmektedir.

Yemek fotoğrafçısı, genel olarak 100mm ve 50mm odak uzaklığı mercekler ile çalışmayı tercih eder.[1] Çeşitli üreticilerin değişik odak uzaklıklı lensleri mevcuttur, bu lenslerden 85mm ile 105mm aralığında bulunan lensler yemek fotoğrafçısı için temel lensler olacaktır.

Doğal ışık veya yapay ışık kullanımı ise tamamen fotoğrafçının tarzı ve yürüttüğü projenin içeriği ile ilişkilidir. Kullanılan ışık ister doğal ışık olsun ister yapay ışık, ışığın geliş yönü yemeğin arka tarafı veya yan tarafı olarak seçilir. Bundaki temel amaç yemeğin dokusunu ve derinliğini açığa çıkarmaktır. Bu işlem yemeğin daha göz alıcı ve iştah açıcı bir boyut kazanmasını sağlar. Yapay ışık kullanımında da temel amaç doğal pencere ışığını taklit etmektir. Ancak, yapay ışığın başlıca avantajı güneş ışığının gün içindeki değişiminden etkilenmeden herhangi bir mevsim veya günün istenilen saatinde kullanılabilir olmasıdır.

Yemek fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta da kullanılacak olan zemin ve aksesuarların seçimidir. Çekilecek olan sahnenin tarzı belirlendikten sonra, bu tarza uygun olarak renk ve aksesuar seçimi gerçekleştirilir. Hem renklerin hem de kullanılan aksesuarların ait oldukları dönemin birbiri ile uyumlu olması çok önemlidir. Yaratılan konsept kendi için bir bütünlük sahibi olmalıdır.

Gıda ürünleri çekim süresince formlarını veya diriliklerini kaybedebilirler. Bu nedenle yemek fotoğrafçısı, çekimini gerçekleştirdiği ürünlerin yapısını ve zaman içindeki davranışını çok iyi bilmeli ve çekim sürecini buna göre planlamalıdır. Formunu kaybedebilecek ürünleri gerekirse çekimin en son aşamasında sette bulunmaları gereken yerlere yerleştirerek en canlı ve iştah açıcı halleriyle fotoğrafta yer almalarını sağlamalıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ gastroshot (27 Aralık 2017). "Gastroshot - Yemek Fotoğrafçısı - Yemek Fotoğrafçılığı". Yemek Fotoğrafçısı | Yemek Fotoğraf Çekimi | Gastroshot (İngilizce). 21 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020.