Yeşilyurt SK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeşilyurt Spor Kulübü
Yeşilyurt Spor Kulübü logo.jpg
Tam isim Yeşilyurt Spor Kulübü
Kuruluş 1983
Renkler              Sarı-Kırmızı-Lacivert
Başkan Türkiye Necmettin Karabacak
Resmî site Resmi Web Sitesi

Yeşilyurt Spor Kulübü, 1956 yılında İstanbul'da kurulmuş spor kulübüdür. Kulübün en etkin ve başarılı şubesi bayan voleybol takımıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilyurt Spor Kulübü 1956 yılında kurucu başkan Şadi Dilek tarafından kurulmuştur. Kulüp, yıllar boyunca voleybol, basketbol, sutopu, sualtı, okşuluk, tenis, yelken, yüzme branşlarında faaliyetini sürdürmüştür. Kulübün en başarılı ve bilindik şubesi bayan voleybol takımıdır.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayan Voleybol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulübün kurulduğu günden bu yana profesyonel liglerde en çok mücadele eden şubesi kadın voleybol takımıdır. Takım inişli-çıkışlı performansıyla Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi'nde uzun yıllar mücadele etmiş ve Türkiye'yi Avrupa kupalarında 4 kez de temsil etme başarısı göstermiştir. Takım 2015-2016 sezonundan bu yana mücadelesini Türkiye Bayanlar Voleybol 2. Ligi'nde sürdürmektedir.

Erkek Basketbol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilyurt Erkek Basketbol Takımı, kurulduğu günden bu yana inişli-çıkışlı performansıyla Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi ve Türkiye Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'inde kademeli olarak mücadelesini sürdürmüştür. Takım 2016-2017 sezonunda da mücadelesini Türkiye Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'inde sürdürmektedir.

Erkek Sutopu Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilyurt Erkek Sutopu Takımı, yıllarca ekonomik bütçesiyle Türkiye Sutopu Ligi'nde mücadele etmesine karşın son yıllar aldığı başarısız sonuçlar neticesinde ligden düşmüş yoluna 2. ligden devam etmiştir. Takım 2017 yılında da mücadelesini 2. ligde sürdürecektir.

Diğer Şubeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilyurt Spor Kulübü voleybol, basketbol ve sutopu branşlarının yanı sıra aynı zamanda okçuluk, sualtı, tenis, yelken ve yüzme şubelerinde de hizmet vermektedir. Tenis takımının en önemli oyuncularından biri ise Marsel İlhan'dır.

Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde : Yeşilyurt Spor Salonu

Yeşilyurt Spor Salonu, İstanbul'da bulunan 700 kişi kapasiteli spor salonudur. Yeşilyurt Spor Kulübü tarafından kullanılmaktadır. Salon, 1200 m² parke oyun alanına sahip olup 700 tribün kapasitesiyle Yeşilyurt Spor Kulübü'nün voleybol ve basketbol lig maçlarını oynadığı salonudur.