Yeşilköy, Karabük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.26, 7 Mayıs 2016 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17057929 numaralı sürüm (muhtarlık bölümü silindi)
Yeşilköy
Karabük
Karabük
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karabük
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 251
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0370
Posta kodu 78000
Resmî site
[1]

Yeşil köy , Karabük ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Karabük tarihine ışık tutabilecek şirin ve tarihi eserlerle dolu bir köydür.İki mahalleden oluşmakta iken bu gün Kayacık adını alan mahallenin ayrılmasıyla bir mahalleden oluşan bir köydür.Eski adı olan Melise Köyü adını Filyos Çayı yatağına yakın olduğundan üretilen tatlı meyvelerden özellikle Dut , Şeftali ve Dağ Çileği (eğin ağacı) , arıcılığa uygun bir yer olmasından ve bal üreticiliğinden almıştır.

Tarihçe

Melissa Officinalis:Köyümüze adini veren, bağ ve bahçelerde kendiliğinden yetişen, Türkçede Oğulotu, Limonotu, Kalpotu, Ariotu, olarak adlandirilan sifali bir bitkidir.

Melise köyü'nün tarihi çok eskilere dayandığından geçmişi hakkında bir bilgi yoktur. Ören mevkiinde eski uygarlıklara ait kalıntılar bulunmuş olup yeterli araştırma yapılmamıştır.

Kültür

Melise köyünün coğrafi ve kültürel özellikleri tüm Batı Karadeniz Bölgesini oluşturan Karabük, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Sinop illeri ile ortak özelliklere sahiptir. Özellikle Safranbolu yöresi adet, gelenek ve görenekleri, sosyal hayattaki etkinlikler, yemekler, düğünler, tarımsal faaliyetler, yöreye has konuşma şekli ile aynı renk ve özelliklere sahiptir.

Coğrafya

Karabük Vilayet Konağı başlangıç olarak alındığında Zonguldak karayolu üzerinde 5. Km de yer almaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 233
2000 251
1997 248

Ekonomi

Genel olarak bir emekliler köyü görünümünde olup tarım ve hayvancılık küçük aile işletmeleri şeklinde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ölçekte yapılmaktadır. Tarım olarak; bağcılık, bahçe bitkileri ve seracılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=307677 http://www.melisekoyu.com