Yazma Sanatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yazma Sanatı
Yazmasnt.jpg
Yazar Stephen King
Türler Eğitim, Biyografi
Yayım 2007 (1. Basım)
Yayımcı Altın Kitaplar
ISBN
978-975-21-0837-0 (Türkçe)

'

Yazma Sanatı (On Writing: A Memoir of the Craft) Popüler korku-gerilim kitapları yazarı Stephen King tarafından 2000 yılında yayınlanan otobiyografi kitabı. Özellikle imza günleri ve toplantılarda kendilerine dil ve yazım ile ilgili sorular yöneltilmediğini görünce bu kitabı yazmaya karar verdiğini anlatıyor.

Kitabın ilk bölümlerinde King kendisinin kısa bir hayat hikâyesi eşliğinde yazma serüvenine yer veriyor. Sonraki bölümde ise yazmaya meraklı kişilere neyin nasıl ve ne şekilde yazılacağı konusunda bilgiler veriyor. Örneklemeleri her ne kadar İngiliz ve Amerikan dili ve edebiyatından olsa da yazmaya meraklı olanların bu konuda pek çok ipuçları yakalayabileceği bir kitap.

King yazma konusunda meraklılar ve istekliler için özellikle şu öneride bulunuyor; Eğer kitap okumaya vaktiniz yoksa, yazı yazacak donanımınız ve de zamanınız da yoktur.

Roman ve hikaye yazma inceliklerini anlatan King, bunu bir de pratikle de destekliyor. Hayaletli 1408 nolu otel odasıni konu alan b ir taslak yazıyor yalnızca Yazma Sanatı kitabına özel olarak. Önce taslağı dokunulmamış halde kitaba ekliyor, sonrasında ise kenarlarında notlar eklenmiş bir halde ve kitap boyunca anlatılan tekniklerdeki eksiklikler bulunup düzeltilmiş bir halde kitaba ekleniyor. Taslak bir hikayenin ilk 5 sayfası gibidir. Hikaye King'in ilgisini çeker ve Yazma Sanatı'ndan sonra hikayeyi de yazmaya başlar. 1408 hikayesi doğar böylece ve öykü Karanlık Öyküler öykü derlemesinin bir parçası haline gelir. Daha sonra film uyarlaması çekilen öykü ve film büyük ses getirir ve en iyi korku filmleri listelerinde çokça yer verilen bir film haline gelir.

1999 yazında geçirdiği büyük trafik kazası sonrası yaşadıklarını da yazma anlayışı ile sentezleyerek kitabını tamamlıyor.