Yardım:Vikimetin ile resimlere giriş/2

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Giriş
Vikipedi'ye resim ekleme

Resim yükleme
Bin kelimeye bedel

Resim kullanımı
Maddelere ekleme

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirinWikimedia Commons logosu

Çoğu görüntüyü yüklemek için en iyi yer, diğer dillerdeki Vikipedi'lerde ve kardeş projelerde kullanılabilecek bir koleksiyonun parçası haline geldikleri Wikimedia Commons'tır.


Görüntüleri Commons'a yüklemek için, işlem boyunca size yol gösterecek olan Commons Yükleme Sihirbazı aracını kullanabilirsiniz.


Önemli bir uyarı var: Commons yalnızca ücretsiz lisanslı görselleri kabul eder. Bu, internette bulunan çoğu resmi yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir, çünkü bunların büyük çoğunluğu ücretsiz değildir.


Bununla birlikte, Vikipedi'nin özgür olmayan veya adil kullanım görsellerini kullanabileceği bazı durumlar vardır. Bu tipik olarak, bir görüntünün varlığı okuyucuların bir konuyu anlamasını önemli ölçüde artırdığında, ücretsiz bir alternatifin bulunmadığı ve kullanımı sahibinin ticari çıkarlarını olumsuz etkilemediği zamandır. Örnekler arasında film afişleri, kurumsal logolar ve web sayfalarının ekran görüntüleri yer almaktadır.


Ücretsiz olmayan bir resim yüklemek için, gerekli tüm bilgileri eklemenize yardımcı olacak Dosya Yükleme Sihirbazını kullanın. Ekranın solundaki "Araçlar" başlığı altındaki Dosya yükle bağlantısından ulaşabilirsiniz.