Yardım:Sayfaya bağlantılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Her sayfada "Sayfaya bağlantılar" isimli bağlantı bulunur, bu bağlantıya geriye bağlantı da denir.

Sayfaya bağlantılar özelliği, ilgilendiğiniz maddeye başka hangi maddelerden bağlantı olduğunu görmek için kullanılır. Sonucu görmek için herhangi bir sayfada iken Sayfaya bağlantılar kısayolunu seçiniz. Bulunduğunuz sayfaya kısayolu olan tüm diğer sayfaları kronolojik olarak, en eskisi en üstte, listelenecektir.

Bir maddeye bağlantıların listelenmesinin çeşitli faydaları vardır:

  • Sayfanın ne kadar popüler olduğuna dair bir fikir verir. Kendisine çok kısayol olan sayfanın daha fazla ziyaret edilmesi ve bu yüzden daha iyi kalitede olması muhtemeldir. Kendisine kısayol olmayan ya da az olan sayfaların popüler olmadığı kabul edilebilir.
  • Bir maddenin konusu yeterince açık değilse, o maddeye bağlantısı olan sayfaların konuyu daha anlaşılır kılmaya yardımı olabilir. Örneğin John Smith hakkında bir madde taslağı sadece doğum ve ölüm tarihleri hakkında bilgi verirken sayfaya yapılan bağlantılar listesiki maddelerden Olimpiyatlarda madalya kazandığı bilgisine erişilebilir.
  • Anlam ayrım sayfasından uygun maddeye gelindiğinin kontrolüne yarar.

Bu özellik varolmayan, yeni yaratılacak maddelerde işe yarayabilir (olmayan maddeye yapılan bağlantılar maddenin yaratılmasında faydalı olabilirler). Bozuk bir bağlantı seçilse bile karşımıza gelecek değiştir sayfasındaki Sayfaya bağlantılar kısayolu vardır.

Sayfaya bağlantılar listesinin kısayolu doğrudan yapılabilir:

[[Özel:SayfayaBağlantılar/John Smith]]

sonuç; Özel:SayfayaBağlantılar/John Smith.

Bir sayfanın kendisine otomatik bağlantısı olan alt sayfaları listelenmez.

Yönlendirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geriye bağlantılar, sayfaya bağlantılı maddelerden hangilerinin yönlendirilmiş olduğu bilgisini de verir.

Sayfaya bağlantılar arasında, yönlendirmeye olan bağlantıları da ve bu bağlantılar arasında ikinci bir yönlendirme varsa o yönlendirmeye olan bağlantıları da listede görebilirsiniz(iki yönlendirmeden fazlası listelenmez).

Bu özelliği çift yönlendirmeleri bulmada kullanışlıdır; çift yönlendirmeler, (yönlendirilmiş bir başlığa bir yönlendirme daha yapılması,) özel koşullar (aşağıda anlatılacak) dışında çalışmayacağından tüm yönlendirmelerin doğru maddeye yapılması gerekir.

Bir veri tabanının bağlantı tabloları tekrar oluşturulduğunda, liste alfabetik sıraya göre düzenlenir. Yine de, bir bağlantı eklendiğinde, kronolojik sıralamada olduğu gibi listede sıranın sonuna yerleşecektir.

Ayrıca bknz: Kategoriler - "Sayfaya bağlantılar" ile karşılaştırma