Yardım:Görsel Düzenleyici ile kaynak göstermeye giriş/2

Vikipedi, özgür ansiklopedi

VisualEditor-logo.svg

Doğrulanabilirlik
Kaynaklar neden önemlidir?

Kaynak gösterme
Elle veya otomatik

Güvenilir kaynaklar
Hangi kaynaklar yeterince güvenilir?

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirinBir kaynak eklemek için, önce bir makalenin üst kısmındaki "düzenle" seçeneğine tıklayarak Görsel Düzenleyici'yi etkinleştirin. Araç çubuğu göründüğünde kaynağı eklemek istediğiniz yere tıklayın. VisualEditor - Toolbar - citoid citepong derivative.png düğmesine tıkladığınız zaman kaynak ekleme menüsü açılacaktır.


Yeni bir kaynak oluşturmanın iki basit yolu vardır: Otomatik (sadece bir web URL'si ekleyerek) veya elle bir şablonu doldurarak (her bir bilgi parçasını ayrı ayrı eklediğiniz).


VisualEditor Citoid Inspector-tr.png

Otomatik seçenek en kolayıdır. Vikipedi, web sitesi URL'sini ekleyip "Oluştur" u tıklarsanız genellikle bir kaynak alıntısını otomatik olarak biçimlendirebilir. Oluşturulan alıntıya bir göz attıktan sonra eklemek için "Ekle" düğmesine basın.


VisualEditor Citoid Inspector Manual-tr.png

Bir kaynak hakkındaki bilgileri elle girmek için, iletişim kutusunun "Elle" sekmesine tıklayın. Ardından, eklemek istediğiniz kaynak türünü seçin ve mümkün olduğunca çok alanı ("parametreler") doldurun (Not: tarihler YYYY-AA-GG olmalıdır).


Bazen eklemek istediğiniz kaynaklar bu kategorilerden hiçbirine girmez (örneğin, belki bir konuşmadan alıntı yapmak istersiniz). Bu durumda, bilgileri tamamen elle "Temel form" kullanarak girebilirsiniz.