Yalnızlar Rıhtımı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.47, 11 Ocak 2017 tarihinde Burakaras (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18037033 numaralı sürüm (→‎Oyuncu Kadrosu)
Yalnızlar Rıhtımı
"Yalnızlar Rıhtımı" filminin sinema afişi
Yönetmen Ömer Lütfi Akad
Yapımcı İhsan İpekçi
Senarist Attilâ İlhan (Ali Kaptanoğlu adıyla)
Ö. Lütfi Akad
Attilâ İlhan (hikâye)
Oyuncular Sadri Alışık
Çolpan İlhan
Turgut Özatay
Melahat İçli
Müzik Hulki Saner
Necdet Koyutürk
Görüntü yönetmeni Yuvakim Filmeridis (Yoakim Filmerides)
Stüdyo İpek Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, aşk
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1959
Çıkış tarih(ler)i 1959
Süre 113 dakika
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe
Diğer adları The Lonely Ones' Quay (Uluslararası İngilizce adı)

Yalnızlar Rıhtımı 1959 yapımı dramatik Türk filmdir.

Senaryosunu Ali Kaptanoğlu takma adıyla Attilâ İlhan'ın yazdığı filmi Ömer Lütfi Akad yönetmiştir. Ö. Lütfi Akad aynı zamanda senaryonun yazılmasına ve dekorlara da katkıda bulunmuştur. Başlıca rollerinde Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Turgut Özatay, Osman Alyanak, Saadettin Erbil, Ahmet Tarık Tekçe, Melahat İçli ve Kamuran Yüce'nin oynadıkları filmin müziklerini Hulki Saner yapmıştır. Filmin siyah beyaz görüntüleri Yuvakim Filmeridis'e (Yoakim Filmerides) aittir. Sanat yönetmenliğini Sohban Koloğlu'nun yaptığı filmin yapımcılığını ise İpek Film adına İhsan İpekçi üstlenmiştir.[1]

Döviz kaçakçısı ve bar sahibi Ali'ye (Turgut Özatay) metreslik yapan konsomatris Güner'le (Çolpan İlhan) kaptan Rıdvan'ın (Sadri Alışık) aşk ve macera öyküsünün anlatıldığı filmin bazı sahnelerinin çekimleri İzmir'de yapılmıştır.

"Yalnızlar Rıhtımı" gösterime girdiği günlerde çeşitli tartışmalara yol açtı. Bazı sinema eleştirmenleri tarafından övülürken, bazıları tarafından da insafsızca eleştirildi. Filmin senaryosunun Marcel Carne'nin yönettiği Jean Gabin'li Sisler Rıhtımı (Le Quai des Brûmes) (1938) adlı filminin etkisiyle kaleme alındığı ileri sürüldü. Bu filmin senaristi de Attilâ İlhan gibi bir şair olan Jacques Prévert'di. "Yalnızlar Rıhtımı" da Sisler Rıhtımı gibi Şiirsel Gerçekçilik akımına daha yakın duruyordu. O günlerde senaryoyu yazan şair Attilâ İlhan gazetelerde bu eleştirilere yanıt vermişti.[2]

Ö. Lütfi Akad bu filmi yaptığı tarihte tam 10 yıldır sinemadaydı ve 1949'dan beri 20 filme imza atmıştı. Sahne düzenlemesi, kamera çalışması, hikâye anlatımı açısından Lütfi Akad'ın o zamana kadar yaptığı filmlerin bir toplamı sayılabilecek ustaca bir üslup taşımasına rağmen film beklenen ilgiyi görmedi, hatta Nijat Özön'e göre "ucube bir film ortaya çıktı".[3] Bunda Attilâ İlhan'ın şiirsel senaryosu ile Akad'ın anlatım tarzının uyuşmamasının da etkisi vardır.

Filmde Çolpan İlhan'ın buğulu bir sesle söylediği, filmle aynı adı taşıyan romantik şarkı filmin unutulmazları arasındadır ve hemen 1946 tarihli film noir Gilda'daki Rita Hayworth'ı akla getirir. Tango müziği tarzındaki bu parçayı Necdet Koyutürk bu film için bestelemişti. Daha önce 2 filmde daha beraber oynayan Sadri Alışık ve Çolpan İlhan bu filmden sonra birbirlerine aşık olup evlendiler ve Sadri Alışık'ın 1995 tarihindeki ölümüne kadar evli kaldılar.

"Yalnızlar Rıhtımı" görüntü yönetmeni Yuvakim Filmeridis 'in (Yoakim Filmerides) kameraman olarak çalıştığı son filmdir. Bundan sonra da 1965 yılına kadar sinemaya yapımcı olarak hizmet etmeye devam etmiştir.

Oyuncu Kadrosu

Film Hakkında Notlar

  • Alim Şerif Onaran'ın Lütfi Ö. Akad'la 1975 yılında yaptığı ve sonradan kitap haline de getirdiği uzun söyleşide Akad, Attilâ İlhan'ın senaryosundaki tiplerin Türkiye'ye fazlaca yabancı olduğunu (Attilâ İlhan uzun yıllar Fransa'da yaşamıştı) bu nedenle de senaryoya müdahele ettiğini, hatta Melahat İçli ve Osman Alyanak'ın canlandırdığı yerli tipleri senaryoya kendisinin eklediğini belirtmişti. Film bazı olumsuz eleştiriler alınca da Attilâ İlhan'ın "senaryo çok değiştirilmiş, artık benim değildir" dediğini, bazı eleştirmenlerin de iyi ki değiştirilmiş şeklinde beyanları olduğunu da bu söyleşide belirtilmiştir. Ayrıca Akad Çolpan İlhan'ın oyunculuğunu teatral bulduğunu, film bekleneni vermediyse bunda kabahatin oyuncularda değil senaryonun fazlaca alafranga oluşundan kaynaklandığını da vurgulamıştır. Ayrıca filmin biçim ve mizansen açısından Türk sinemasına birçok yenilikler getirdiğini de sözlerine eklemiştir.[4]
  • Türker İnanoğlu ve filmin oyuncularından Yavuz Yalınkılıç aynı zamanda Lütfi Akad'a yönetmen yardımcılığı da yapmışlardır.
  • Çolpan İlhan, filmin senaristi şair Attilâ İlhan'ın kızkardeşidir.
Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Yalnızlar Rıhtımı'nda.

Filmin Müziği

Filmde Çolpan İlhan'ın buğulu bir sesle gece kulübünde söylediği "Yalnızlar Rıhtımı" adlı romantik şarkı filmin unutulmazları arasındadır ve hemen 1946 tarihli bir kara film olan Gilda'da Rita Hayworth'ın söylediği şarkıyı akıllara getirir. Tango müziği tarzındaki bu parçanın bestesi Necdet Koyutürk'e aittir. Şarkı özellikle bu film için bestelenmişti. Aslında filmde Çolpan İlhan şarkıyı söyler gibi yapar, şarkıyı asıl seslendiren ise Yasemin Esmergül'dür. Filmde yine Yasemin Esmergül'ün seslendirdiği ikinci Necdet Koyutürk bestesi ise "Dinle Sevgili Dinle" dir. Film müziklerinin düzenlemesini Hulki Saner yapmıştır.[5]

Kaynaklar

  1. ^ Lütfi.Ö.Akad. Alim Şerif Onaran. Afa Sinema. 1990
  2. ^ http://www.telifhaklari.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFA91171E62F0FF153ED87D8E8A6DCB127
  3. ^ Türk Sinema Tarihi (kitap) Nijat Özön, 1962 Artist Yayınları.s.166
  4. ^ "Lütfi Ö. Akad" Alim Şerif Onaran. Afa Sinema. Afa Yayınları, 1990. s.87-91
  5. ^ "Lütfi Ö. Akad" Alim Şerif Onaran. Afa Sinema. Afa Yayınları, 1990. s.220

Dış bağlantılar