Yakup merdiveni

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yakup merdiveni, alt kısımları birbirine daha yakın, üst kısımları nispeten daha uzak, yaklaşık düşey durumdaki iki iletken çubuktan oluşur. Alt kısmından yüksek voltajlı (birkaç on bin volt) bir elektrik akımı uygulanır. Önce alt kısımda başlayan elektrik şeraresi yukarı doğru çıkar. Tamamen yukarı çıktıktan sonra şerare kaybolur ve alttan bir yenisi başlar.

Çalışma şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakup merdiveni çalışırken

İki iletken arasında bir elektrik şeraresi (ark) başlaması için santimetre başına 30 kilovolt gerilim gereklidir. Bu yüzden Yakup merdiveninin başlangıcında (alt kısımda) iletkenlerin birbirine uzaklığı, uygulanacak gerilime orantılı olmalıdır.

İki iletkenin birbirine en yakın olan alt noktasında bir elektrik şeraresi oluştuktan sonra yüksek sıcaklık sebebi ile iyonlaşan havanın delinme gerilimi düştüğünden, şerare iletkenler boyunca yukarı doğru çıksa da kesilmez. Ancak mesafe iyonlaşmış ve ısınmış havaya rağmen uygulanan gerilimin atlama mesafesini aşarsa ya da şerare iletkenlerin sonuna gelirse delinme gerçekleşmez ve şerare söner.

Şerare söndüğünde iletkenler arasında akım akmayacağından iletkenler arası gerilim ilk seviyesine gelir, yeni bir şerare tekrar alt taraftan başlar.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tesla Bobini yapımında kullanılır.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

İncil-Genesis (28:11–19)'de anlatılan Yakup'un merdiveni'ne ithafen bu ad verilmiştir.