Yıldızlar arası yolculuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Varsayımsal Kurt deliği indüksiyonu itkili uzay aracının bir ressam gözünden çizimi, kısmen Miguel Alcubierre'in 1994 tarihli Alcubierre aracı'ndan esinlenilerek. Kaynak: NASA CD-98-76634, Les Bossinas tarafından.

Yıldızlar arası yolculuk, yıldızlar arasında insanlı ya da insansız yapılan seyahat. Uzay gemileriyle yıldızlar arası yolculuk konsepti bilimkurgunun temel öğelerinden biridir. Yıldızlar arası yolculuk, gezegenler arası yolculuktan olağanüstü düzeyde daha zordur.

Bu konuda pek çok bilimsel makale yayınlamıştır. Yıldızlar arası yolculuklar yapabilmek için insanlığın Albert Einstein'a göre imkânsız olanı başararak ışık hızına ulaşması gerektiği düşünülebilirse de (ki, ışık hızına ulaşmak kütleli olan bir maddeye sonsuz bir enerji uygulamak ya da kütlesiz bir maddeye enerji uygulamak ile mümkündür) insanların uzayda kendi kendilerine yetecek bir komuniteyi barındırabilecek bir araç yapmaları ve geri dönüşsüz olarak bu yolculuğa çıkacak gönüllüler bulmaları durumunda gerçekleşme ihtimali olan eylemdir.

Güneş sistemine en yakın yıldız olan Proxima Centauri'ye olan uzaklık 4,24 ışık yılı yani 4,01 1013 kilometredir.