Yürüyen Adam I

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
100 İsviçre frangı üzerinde Yürüyen Adam I

Yürüyen Adam I (L'homme qui marche I), İsviçreli heykeltıraş Alberto Giacometti'nin 1961 yılında yaptığı anıtsal bronz heykel. Eserin Giacometti tarafından yapılmış birkaç kopyası bulunur; her biri Yürüyen Adam I olarak adlandırılır.

Modern sanatın simgesi olmuş yapıtlardandır.[1] Heykel döküm ikinci baskısı 3 Şubat 2010 tarihinde çok çekişmeli geçen bir müzayede sonucu 104,32 milyon dolara satıldı ve “bütün dünyada müzayedelerde en yüksek fiyata satılan sanat eseri"olarak rekor kırdı.[2] Sanatçının Yürüyen Adam II adlı bir heykel serisi daha bulunur.

Yürüyen Adam, Giacometti'ye 1959 yılında New York'taki Chase Manhattan Bank’ın önüne dikilmek üzere sipariş edilmiştir. Sanatçı tarafından 1960 yılında 1,83 cm ve 1,87 cm iki heykel döküldü, üçüncüsü alçıdayken proje iptal edildi. Buna rağmen 1961’de doğal boyutlarında bronz heykeli döken sanatçı eseri ertesi sene Venedik Bienali’nde sergiledi.

Heykelin yüzeyi kabaca dokulandırılmıştır. Sıska ama anıtsal nitelikte bir figürdür. Doğal olmayan, uzatılmış biçimi, tek başınalığı betimler ve insanoğlunun kırılganlığını, ölümlü oluşunu vurgular.[3]

Sanatçı, büyük bir kitleyi ele alıp, onu oyup yontarak içindeki biçimi ortaya çıkarmak yerine metal bir iskeletle başlayıp ona kil eklemek ve sonra da dökümünü yapmak suretiyle eseri yaratmıştır. Anlatım şekli ve tekniği ile özgün bir yapıttır.[3]

100 İsviçre frangı arkasında heykelin resmi bulunur.

Kopyaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Halka açık koleksiyonlardaki dökümleri şunlardır:[4]

1960-1982 arasında kurumlar için dökülmüş üç bronz kopyası şunlardır:[4]

  • "FONDATION MAEGHT”, Fondation Marguerite et Aimé Maeght, Saint-­‐Paul-­‐de-­‐Vence, Fransa
  • “UNESCO” , United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation, Paris, France
  • “FONDATION A. A. GIACOMETTI”, Fondation Alberto et Annette Giacometti, Paris, France

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]