Yönetim Bilimleri Dergisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yönetim Bilimleri Dergisi
EditörDoç. Dr. Mustafa Kara, Doç. Dr. Yener Pazarcık
Kategorilerİktisadi ve idari bilimler
SıklıkYılda 4 defa (Ocak, Mart, Temmuz ve Ekim)
İlk sayıŞubat 2003
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe ve İngilizce
Websitehttp://ybd.comu.edu.tr/
ISSN1304-5318

Yönetim Bilimleri Dergisi (YBD) (İngilizce: Journal of Administration Sciences), iktisadi ve idari bilimler alanında yayın yapan uluslararası akademik ve hakemli dergidir. 17 yıldır yayımlanmaktadır.

Yılda 4 kez yayınlanır. Başta uluslararası ilişkiler, işletme, kamu yönetimi, maliye, iş hukuku, uluslararası hukuk, iktisat ve çalışma ekonomisi olmak üzere sosyal bilimlerin çeşitli alanlarından Türkçe ve İngilizce araştırma makaleleri ve kitap tahlilleri yayınlar. Yönetim merkezi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BİİBF Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'dir. 2020 yılı itibarıyla 18. cildindedir.

Editörler ve yazarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Derginin kurucusu Prof. Dr. Ali Akdemir'dir. 2018 yılına kadar editörlük görevini Prof. Dr. Suat Uğur ve Doç. Dr. Özgür Topkaya yürütmüştür. Cilt 17 Sayı 33'ten itibaren editörlük görev değişikliği olmuştur. Günümüzde Doç. Dr. Mustafa Kara ve Doç. Dr. Yener Pazarcık derginin editörlüğünü yapmaktadır. Dergi imrad'a uygun makale kabul etmektedir.[1] Dergide Türkiye'den ve dünyadan çok sayıda tanınmış siyaset bilimci, iktisatçı ve diğer bilim insanlarının yazıları yayımlanmıştır. Dergi 2020 yılından itibaren yılda dört kere olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Temel veriler ve ilgi konuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim Bilimleri Dergisi (ISSN: 1304-5318) Şubat ve Ağustos aylarında olmak üzere 2003’ten bu yana yılda iki kez Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış hakemli akademik bir dergidir. Dergi 2020 yılından itibaren yılda dört kere olarak yayın hayatına devam etmektedir (Ocak, Mart, Temmuz ve Ekim). Dergi elektronik ve basılı olarak yayınlanmakta olup, online olarak makalelere http://ybd.comu.edu.tr 21 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adresinden ulaşılabilmektedir.

YBD temelde ekonomi, işletme, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi, maliye, ekonometri ve benzeri alanlara odaklanmıştır. Gönderilen yazılar ilk olarak editörler ve yazı kurulunca bilimsel anlatım ve yazım kuralları yönünden incelenir. Daha sonra uygun bulunan yazılar alanında bilimsel çalışmaları ile tanınmış üç ayrı hakeme gönderilir. Hakemlerin kararları doğrultusunda yazı yayınlanır veya yayınlanmaz. Hakemlik süreci en fazla altı ay içerisinde tamamlanır. Hakemlerin gizli tutulan raporları dergi arşivlerinde beş yıl süre ile tutulur.

Dergiyi tarayan uluslararası indeksler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergi çok sayıda uluslararası akademik indeks tarafından taranmaktadır. Bu indekslerden bazıları şunlardır:

  • International Bibliography of the Social Sciences (IBSS),
  • Index Islamicus,
  • Ulrichs Periodical Directory,
  • International Bibliography of Periodical Literature in the Humanities and Social Sciences (IBZ),
  • International Bibliography of Book Reviews of Scholarly Literature in the Humanities and Social Sciences (IBR)
  • TUBITAK ULAKBIM,
  • EBSCOHOST Academic Search Complete,
  • ASSOS INDEX
  • Worldwide Political Science Abstracts (CSA)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2017.