Worshipful Company of Goldsmiths

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Goldsmiths Holü’nün ikinci kez inşa edilen binası (1814)
Goldsmiths Holü’nün üçüncü ve son binası (19. yüzyılın ikinci yarısında görünümü)

Worshipful Company of Goldsmiths, Londra şehrinde yer alan Livery Companies adı verilen loncalar birliğini oluşturan üyelerden birisi olup, aynı zamanda ülkenin en eski zanaat loncalarındandır.

12. yüzyılda kurulan bu lonca, 1327 yılında kraliyet imtiyaznamesi aldı. Livery Companies protokol sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Lonca 1891 yılında Goldsmiths Koleji’ni kurmuştur.

Amaç[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket kuyumculuk, gümüş işlemeciliği ve mücevheratçılık için bir lonca işlevini görmüştür. Zamanında sadece bu firmadan “ustalık unvanını” alanlar Londra’da bu alanlarda çalışabilirdi. Günümüzde bu lonca geleneksel yöntemler ile çalışmaya devam etmektedir.

Goldsmiths Holü[değiştir | kaynağı değiştir]

Loncanın yer aldığı bina olan Goldsmiths Holü, St Paul Katedrali’nin kuzey doğusunda olup, Londra’nın Foster Lane ile Gresham Caddesi’nin kesiştiği noktasında yer almaktadır.

Worshipful Company of Goldsmiths 1339 yılından beri aynı yerde hizmet vermektedir ancak şu anki bina burada aynı amaçla inşa edilmiş üçüncü binadır. İlki hakkında pek bilgi bulunmayan bu binanın ikinci versiyonu 1634 ile 1636 yılları arasında inşa edilmiştir. 166 yılında gerçekleşen Büyük Londra Yangını sırasında hasar görse de yeniden restore edilmiştir. 1820’lerin sonlarına doğru bu yapı yıkılmış ve yerine Philip Hardwick tarafından tasarlanan üçüncü bir bina inşa edilmiştir. Yapı II. Dünya Savaşı sırasında 1941 yılında gerçekleşen bir bombalama sonucu hasar görmüş ancak savaş sonrasından restore edilmiştir.

Goldsmiths Holü kamuoyunun ziyaretine sadece senenin birkaç günü açıktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]