Wolf-Heinrich von Helldorf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wolf-Heinrich von Helldorf, 1938

Wolf-Heinrich Graf von Helldorf (d. 14 Ekim 1896 - ö. 15 Ağustos 1944), Nazi Rejiminin önde gelen isimlerinden biriydi. 1933'te Nazi Partisi üyesi oldu. 1938 yılında direniş grupları ile temas kurdu.

Helldorf Merseburg'da bir toprak sahibinin oğlu olarak doğdu. Helldorf Birinci Dünya Savaşı'nda 1915'te bir teğmen olarak görev yaptı. 1918'de Prusya devlet meclisi üyesiydi.

1931'de Berlin'de bir SA lideri olarak çalıştı. Kendisine SS Berlin-Brandenburg liderlik sorumluluğu verildi. Aynı zamanda Reichstag üyesi seçildi. 1935 yılının Mart ayında Potsdam Emniyet Müdürü seçildi ve Temmuz 1935'e kadar bu göreve devam etti.

20 Temmuz suikast girişiminde Berlin Polis Gücünün komutanı olarak Albay Claus von Stauffenberg'e destek verdiği için 24 Temmuz'da tutuklandı. Hans Bernd Gisevius'a göre Helldorf Berlin polisinin tarafsızlığını sağlayacak ve daha sonra yeni hükûmeti destekleyecekti. Emrindeki Berlin polisi Berlin'de kalan Nazi liderlerini tutuklamaya ve başkenti işgale yardımcı oldu.

Helldorf'un Nazilere ihaneti tepki gördü ve çok şiddetli oldu. Helldorf Volksgerichtshof (Halk Mahkemesi)'nde Roland Freisler tarafından yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı. Plötzensee Hapishanesi'nde idam edildi.

Helldorf'un Adolf Hitler'e suikast girişiminde Hitler karşıtı hareketi ile taraflı olması Nazi rejimine karşı bir Alman direniş savaşçısı olarak ona tarihte önemli bir yer kazanmıştır.