Winnipeg Free Press

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carlton Caddesi'ndeki eski gazete merkezi

Winnipeg Free Press kısaca WFP, Kanada'nın Manitoba eyaletinin Winnipeg kentinde yayımlanan günlük (Pazar hariç) bir gazetedir. Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası haberlerin yanı sıra spor, iş ve eğlence alanlarındaki güncel olayları ve ev ve otomobil gibi çeşitli tüketici odaklı özellikleri haftalık olarak yayınlamaktadır.

WFP 1872 yılında, Manitoba'nın Konfederasyona katılmasından (1870) sadece iki yıl sonra ve Winnipeg'in kendi kuruluşundan (1873) önce kurulmuştur.[1][2][3] Winnipeg Free Press o zamandan beri Batı Kanada'da hala aktif olan en eski gazete haline gelmiştir. Başta günlük tabloid gazete Winnipeg Sun olmak üzere rekabet olmasına rağmen, WFP eyaletteki tüm gazeteler arasında en geniş okuyucu kitlesine sahiptir ve Winnipeg ile Manitoba'nın geri kalanı için kayıt gazetesi olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Winnipeg Free Press". Winnipeg Free Press (İngilizce). 7 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2023. 
  2. ^ "Canada A Country by Consent: Manitoba Joins Confederation: Manitoba Act 1870". www.canadahistoryproject.ca. 3 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2023. 
  3. ^ Winnipeg, City of. "History of City government - City of Winnipeg". legacy.winnipeg.ca (İngilizce). 25 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2023.