Willy Pogany

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Willy Pogany
Joe Lindsay çizimi Walk Me Through My Dreams (1911)
Genel bilgiler
Doğum adı Vilmos András Pogány
Doğum 24 Ağustos 1882(1882-08-24)
Ölüm 30 Temmuz 1955 (72 yaşında)
Manhattan, New York City
Uyruk Macar (ABD vatandaşlığı 1921'de verildi)[1]

William Andrew ("Willy") Pogany (d. Vilmos András Pogány) (24 Ağustos 1882 – 30 Temmuz 1955), çocuk kitaplarıyla diğer kitaplara çizimler yapan Macar çizerdir. Çağdaşları arasında C. Coles Phillips, Joseph Clement Coll, Edmund Dulac, Harvey Dunn, Walter Everett, Harry Rountree, Sarah Stilwell Weber ve N.C. Wyeth yer almaktadır. Efsanelerle masallar üzerine kalem ve mürekkep çizimleriyle ünlüdür. Pogany'nin çalışmalarının büyük bir kısmı Art Nouveau olarak tanımlanmıştır. Pogany'nin sanatsal tarzı, masal üzerine yoğunlaşmış ve genellikle perilerle su perileri gibi efsanevi hayvanların motiflerini barındırmaktadır. Botanik detaylara büyük önem vermiştir. Suluboya, yağlı boya ve özellikle kalem ve mürekkeple sıcak pastel sahneler kullanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pogany; Szeged, Avusturya-Macaristan'da doğdu.Budapeşte Teknik Üniversitesi'yle Münih ve Paris'te okudu.[2] Erken çocukluğunu kardeşleri ve kız kardeşleriyle birlikte tavuk, ördek, kaz, köpek, domuz ve atlarla dolu büyük bir çiftlik evinde geçirdi.

Altı yaşındayken ailesi, daha sonra okula gönderileceği Budapeşte'ye götürdü. Babası öldükten sonra annesine bakma umuduyla mühendis olma fikrine sahipti. Özellikle kürek çekmek ve futbol oynamaktan hoşlanıyordu. Boş zamanlarında resim çizip boyadı. Resim ve çizime olan ilgisinden ötürü ressam olmaya karar verdi. Budapeşte Teknik Okulu'na bir yıldan kısa bir süre katıldı, bu süre zarfında altı hafta boyunca sanat dersleri aldı. İlk resmini 24 dolar karşılığında zengin bir patrona sattı.

Yirmili yaşlarının başlarını sanat okulunda geçirdi ve daha sonra 1914'te ABD'ye gitmeden önce Münih, Paris ve Londra'ya seyahat etti. Pogany, çalışıp resim yapmak için Paris'e gittiğinde çok fazla dikkat çekmedi ya da gelir elde edemedi böylece yoksul ve aç bir dönem geçirdi. Pogany, Paris'te iki yıl geçirdi.

Pogany tarafından çizilen Ömer Hayyam'ın Rubaileri'nin ön yüzü.

Sonunda işinden biraz para biriktirdiğinde, Londra'ya gitmek için Paris'ten ayrıldı. 1906'da Arthur Rackham'ın Rip Van Winkle büyük popülaritesi kazandı ve Londra'da ressamlara olan talebi artırdı. Bu arada Pogany, T. Fisher Unwin tarafından Galce Peri Kitabı için çizim yapmak için işe alındı. Milly and Olly için 48; The Adventures of a Dodo için 70 ve Faust için 39 çizim yaptı.[kaynak belirtilmeli]

Londra'da on yıl geçirdikten sonra Pogeny Amerika'ya göç etti. Kitap illüstrasyonları, resimler, duvar resimleri, portreler, gravürler ve heykellerin yanı sıra Pogany, tiyatro ve tasarım sahneleri ve farklı gösteriler için kostümler ve Metropolitan Opera Binası ile ilgilenmeye başladı. 1930'larda ve 1940'larda birkaç film stüdyosu için sanat yönetmeni olarak hizmet vermek üzere Hollywood'a taşındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "WILLY POGÁNY PAPERS". 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2016. 
  2. ^ Guide to the Willy Pogany papers at the University of Oregon

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]