Willendorf Venüsü

Koordinatlar: 48°19′K 15°23′D / 48.317°K 15.383°D / 48.317; 15.383
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Willendorf Venüsü

Willendorf Venüsü Avusturya'nın, Eski Taş Çağı'na ait en ünlü kalıntısıdır. Heykel bugün Viyana Doğa Tarihi Müzesi'nde görülebilir. Oolitik kireçtaşı'ndan yapılmıştır ve bu taş heykelin bulunduğu coğrafyada bulunmamaktadır. Adına Venüs verilmesinin klasik Venüs'le bir ilgisi yoktur ve zaten Venüs'le arasında binlerce yıl vardır.

Heykel MÖ 25.000 yıllarında yapılmıştır. 7 Ağustos 1908 tarihinde Wachau'da Willendorf'ta yapılan demiryolu inşaatı sırasında keşfedilmiştir. Kireç taşından, neredeyse hiç hasar görmeden günümüze ulaşan heykel 11 cm yüksekliğinde, büyük göğüsleri, dikkat çekici bir Venüs tepesi ve geniş kalçaları olan çıplak bir kadın figürünü temsil eder. Kafada yüz bulunmaz, ama dalgalı bir saç stili dikkat çeker. Boya kalıntıları heykelin aslında kalın bir kireçle boyanmış olduğunu gösterir.

Orijinal heykel çok değerli görüldüğünden uzun bir süre heykelin sadece bir kopyası müzede sergilendi. Doğa Tarihi Müzesi'nin ilk düzenlemelerinden birinde özel bir vitrine kondu.

Aynı kazıda bulunan başka iki kadın heykeli de Venüs II ve Venüs III olarak adlandırıldı. Heykellerin hepsinin verimliliği temsil ettiğine inanılmaktadır.