Wickiana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baden'de cadı olarak kabul edilen üç kişinin yakılmasının tasviri (1585, Johann Jakob Wick)

Wickiana, İsviçreli teolog Johann Jakob Wick'in 24 ciltlik ünlü koleksiyonudur.[1] İsviçre'deki (Protestan) Reformasyon sürecinin en önemli kaynaklarından biri olarak sayılabilir.

Johann Jakob Wick İsviçre Protestan Reform'unun lideri Huldrych Zwingli'nin halefi İsviçreli reformcu Heinrich Bullinger ile aynı dönemde yaşamış bir din adamıdır. Tübingen'de teoloji eğitimi gördü ve Witikon ile Grossmünster'deki şehir hastanesinde papaz olarak görev yaptı.

Wick'in 1588'de ölümünden sonra, çalışmaları (kâğıtlar) Grossmünster manastırındaki kütüphanede toplandı. Bu kâğıtlar 1836 senesinde hem Zürih Üniversitesi'nin hem de şehrin ana kütüphanesi olan Zürih Merkez Kütüphanesi'ne (Zentralbibliothek Zürich) taşındı. 1925 senesinde orijinal koleksiyon kütüphanenin el yazmaları ve erken baskı bölümleri arasında bölünmüştür. Baskı koleksiyonu toplamda 429 orijinal Grossmünster koleksiyonun baskısından meydana gelir. On öğe ise daha sonra eklenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brendan Maurice Dooley, The Dissemination of News and the Emergence of Contemporaneity in Early Modern Europe, sf 162.