İçeriğe atla

White Zombie (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
White Zombie
Vizyon posteri
YönetmenVictor Halperin
YapımcıEdward Halperin
SenaristGarnett Weston
OyuncularBéla Lugosi
Madge Bellamy
Joseph Cawthorn
John Harron
Robert Frazer
MüzikGuy Bevier Williams
Hugo Riesenfeld
Xavier Cugat[1]
Görüntü yönetmeniArthur Martinelli
KurguHarold McLernon
DağıtıcıUnited Artists
CinsiSinema filmi
TürüKorku
RenkSiyah-beyaz
Çıkış tarih(ler)i28 Temmuz 1932 (1932-07-28)
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Devam filmiZombilerin İsyanı
White Zombie

White Zombie 1932 ABD yapımı, kanun öncesi dönem bağımsız korku filmi. Victor Halperin'in yönettiği filmin yapımcısı kardeşi Edward Halperin'dir. Garnett Weston'ın senaryosu, şeytani bir vudu ustasının elinde zombiye dönüşen genç bir kadının öyküsü üzerine kuruludur. Antagonist Murder Legendre rolünde Béla Lugosi, kurban rolünde ise Madge Bellamy yer alır. Diğer oyuncular arasında Robert W. Frazer, John Harron ve Joseph Cawthorn bulunur.[2]

Filmin büyük bölümü Universal Studios tesislerinde çekildi ve dönemin birçok başka korku filminde kullanılan dekor ve aksesuarlar kullanıldı. White Zombie New York'ta gösterime girdiğinde olumsuz tepkiler aldı, filmin abartılı öyküsü ve zayıf oyunculuk izleyiciler tarafından eleştirildi. Bağımsız bir film için oldukça iyi finansal kâr elde eden film yine de gişede dönemin diğer korku filmleri kadar rağbet görmedi. Devam filmi olarak 1936'da Zombilerin İsyanı çekildi.

White Zombie uzun metrajlı ilk zombi filmi olarak değerlendirilir. Filmin güncel eleştirileri, vizyona girdiği döneme göre daha olumludur. Eleştirmenler filmin atmosferini överken, 1940'ların Val Lewton yapımı korku filmleriyle karşılaştırırlar. Ancak hâlâ kötü oyunculuk sebebiyle olumsuz görüşler mevcuttur.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Haiti'ye gelen Madeleine Short, yakın zamanda evlenmeyi planladığı nişanlısı Neil Parker ile buluşur. Kalacakları yere giderlerken, çiftin arabası kötü bir Haiti vudu ustası olan ve çifti ilgiyle izleyen Murder Legendre'ın önünden geçer. Neil ve Madeleine, zengin bir plantasyon sahibi olan Charles Beaumont'un evine varır. Madeleine'e aşık olan Charles, kadını kendisiyle evlenmeye ikna etmek üzere Murder'ın doğaüstü güçlerini kullanmaya karar verir ve büyücünün zombiler tarafından işletilen şeker kamışı değirmenine gider. Murder'a göre Charles'ın istediğini elde etmesinin tek yolu, Madeleine'e bir iksir içirerek onu zombiye çevirmektir. Bunu kabul eden Beaumont iksiri alır ve gizlice Madeleine'e verir. Madeleine ile Neil'in düğününden kısa süre sonra iksir etkisini öldürür, genç kadın ölür ve gömülür. Murder ile Charles gece kadının mezarına girerler onu zombi olarak hayata döndürürler. Sarhoş ve depresif durumdaki Neil ise Madeleine'ın hayaletini görür ve kadının mezarına gider. Mezarı boş bulan Neil, yerel bir misyoner olan Dr. Bruner'in yardımına başvurur. Doktor, Murder'ın birçok rakibini zombiye çevirdiğini ve sonrasında da en yakın korumaları olarak kullandığını anlatır. İkili Madeleine'i kurtarmak için Murder'ın bir uçurumun kenarındaki kalesine gider.

Kalede ise Charles Madeleine'in dönüşümünden dolayı pişmanlık duymaktadır ve Murder'a kadını tekrar hayata döndürmesi için yalvarır, ancak büyücü bunu kabul etmez. Charles kendisinin de Murder'ın vudu büyüsünden etkilendiğini ve bir zombiye dönüşmekte olduğunu fark eder. Neil kaleye girdiğinde, adamın varlığını hisseden Murder, Madeleine'e onu öldürmesini emreder. Kadın elinde bıçakla Neil'e yaklaşırken, bir perdenin arkasından çıkan Bruner onu bileğinden yakalar ve bıçağın düşmesini sağlar. Yürüyüp giden Madeleine'i dik bir yamaca kadar takip eden Neil, burada Murder'ın kendisini öldürmek için gönderdiği zombilerle karşılaşır. Bu arada Murder'a yaklaşan Bruner büyücüyü yere yıkar ve zombiler üzerindeki zihinsel kontrolünün kırılmasını sağlar. Bir yönlendirme olmayınca zombiler kayalıktan aşağıya düşerler. Kendine gelen Murder Neil ve Bruner'dan kurtulur ancak Charles tarafından uçurumdan aşağıya itilir. Bu sırada dengesini kaybeden Charles da aşağıya düşerek ölür. Murder'ın ölümüyle zombi transından kurtulan Madeleine kendine gelir ve Neil'e sarılır.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Béla Lugosi, Madge Bellamy ve John Harron.
  • Béla Lugosi, 'Murder' Legendre rolünde: Bir zombi grubunu yöneten Haiti vudusu ustası
  • Madge Bellamy, Madeleine Short Parker rolünde: Neil'in Murder Legendre taradından zombiye dönüştürülen nişanlısı
  • John Harron, Neil Parker rolünde: Bir banka çalışanı
  • Robert Frazer, Charles Beaumont rolünde: Madeleine'e aşık olan plantasyon sahibi
  • Joseph Cawthorn, Dr. Bruner rolünde: Neil Parker'a nişanlısını kurtarmakta yardım eden misyoner
  • Brandon Hurst, Silver rolünde: Beaumont'un uşağı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak notları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rhodes 2001, s. 257
  2. ^ Variety film değerlendirmesi; 6 Ağustos 1932, sayfa 15.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]