Whit Burnett

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Whitney Ewing Burnett ya da bilinen ismiyle Whit Burnett (d. 1900 - ö. 1972) Amerikalı yazar, eğitmen ve dergi yayımcısı. Burnett'ın 1940'lı yıllarda sahibi olduğu Story birçok önemli yazarın ilk eserlerinin basıldığı dergi oldu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Burnett ve eşi Martha Foley, Story'i 1931 yılında Viyana'da kurdu. Yeni yazarların öykülerini içeren ilk sayısı Nisan-Mayıs 1931'de yayınlandı. İki yıl sonra çift New York'a taşındı ve dergiyi bu şehirde yayınlamaya devam ettiler. Burnett ve Foley, 1936'da The Story Press'i kurarak yayıncılık yapmaya başladılar. 1939'da Harper & Bros. hatıralarından oluşan The Literary Life and to Hell With It'i yayınladı.

1930-1940 arasında Columbia Üniversitesi'nde öykü yazma dersleri verdi. Bu dersler sırasında öğrencilerinden biri J. D. Salinger oldu. Burnett, Salinger'ın ilk hikâyesi Gençler'i yazmasına yardımcı oldu ve daha sonra Story'de bu hikâyeyi bastı. Salinger, 1964'te yazdığı "A Salute to Whit Burnett" isimli makalesinde Burnett'ın sınıfta işlediği William Faulkner öyküsü That Evening Sun Go Down sayesinde yazarların okuyucuları ile olan ilişkisinin kafasında şekillendiğini yazdı.[1] İkilinin arasında 1946 yılında Burnett'ın Salinger'ın derleme öykü kitabını basmayı vazgeçmesi ile bozuldu.

1930'ların sonlarında Story'nin tirajı 21.000'e kadar çıktı. Salinger'a ek olarak Charles Bukowski, Erskine Caldwell, John Cheever, James T. Farrell, Joseph Heller, Tennessee Williams ve Richard Wright gibi isimleri ilk kez okuyucuyla tanıştırdı. Dergide öyküleri yayınlanan yazarlar arasında Carson McCullers ve William Saroyan da yer alıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Stoltz, Craig (Kış 1981). "J. D. Salinger's Tribute to Whit Burnett". Twentieth Century Literature 27 (4): 328-329.