What's Love Got to Do with It (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

What's Love Got to Do with It Amerika doğumlu şarkıcı Tina Turner'ın hayatına dayanan 1993 tarihli biyografik bir filmdir. Brian Gibson tarafından yönetilmiş ve Kate Lanier tarafından yazılmıştır. Filmde Angela Bassett Tina Turner'ı ve Laurence Fishburne kocası Ike Turner'ı canlandırmıştır.

Tina Turner'ın otobiyografisi I, Tina'dan (1986) uyarlanan film, onun kırsal kesimde yetiştirilmesinden yıldızlığa yükselişine uzanıyor ve Ike Turner'la olan kötü evliliğini anlatıyor.

What's Got To Do with It, Los Angeles'ta 6 Haziran 1993'te gösterime girdi ve Touchstone Pictures tarafından 25 Haziran 1993'te sinemalarda yayınlandı. Tina Turner ve Ike Turner, filmin doğruluğundan memnun olmasa da, film eleştirmenlerce beğenildi ve ticari bir başarı elde etti. 16 milyon dolarlık bütçeyle 56 milyon dolar hasılat elde etti. Performanslarıyla Bassett ve Fishburne, 66. Akademi Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında aday gösterildi. Bassett ayrıca En İyi Kadın Oyuncu - Sinema Komedisi veya Müzikal dalında Altın Küre Ödülü'nü kazandı.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]