Web tugayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Web tugayları (RusçaВеб-бригады Veb-brigadı), Rusya hükûmetine bağlı oldukları iddia edilen devlet destekli anonim internet siyasi yorumcuları ve troller hakkında bir komplo teorisidir. Katılımcıların, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin yanlısı ve Rusya yanlısı propagandayı teşvik etmek için kuklalar, sosyal botlar ve büyük ölçekli orkestre trol ve dezenformasyon kampanyaları kullanarak Rus ve uluslararası siyasi bloglara ve internet forumlarına katılan ekipler ve yorumcular grupları halinde organize edildikleri düşünülmektedir.[1][2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shaun Walker. "Salutin' Putin: inside a Russian troll house". the Guardian. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Paul Gallagher (27 Mart 2015). "Revealed: Putin's army of pro-Kremlin bloggers". The Independent. 26 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Daisy Sindelar. "The Kremlin's Troll Army". The Atlantic. 12 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Olga Khazan. "Russia's Online-Comment Propaganda Army". The Atlantic. 9 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jolanta Darczewska: The Anatomy of Russian Information Warfare: The Crimean Operation, a Case Study. Centre for Eastern Studies, Warsaw 2014, 978-83-62936-45-8 (PDF)
  • Peter Pomerantsev & Michael Weiss: The Menace of Unreality: How the Kremlin Weaponizes Information, Culture and Money. The Institute of Modern Russia, New York 2014 (PDF)