Walter Dornberger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walter Dornberger, 1945

Walter Robert Dornberger (d. 6 Eylül 1895 - ö. 27 Haziran 1980), Alman Ordusu topçu subayı (Tümgeneral) idi. II. Dünya Savaşı sırasında Alman V-2 roket programı ve Peenemünde Ordu Araştırma Merkezi'nde diğer projelerin (Alman füze programının) sorumlusuydu.

Dornberger Gießen'de doğdu. Ekim 1918'de I. Dünya Savaşı sırasında, bir topçu teğmen olarak US Marines tarafından yakalandı.

1935'te Dornberger Albay Karl Emil Becker TH Berlin Askeri Teknoloji yeni Fakültesi Dekanı olarak fahri doktora aldı.

Ağustos ayı ortalarında 1945 yılında, Backfire Operasyonunda yer aldıktan sonra, Dornberger V-2 roketlerinin üretiminde köle işgücü kullanımı ile bağlantılı olarak İngiliz Savaş Suçları Araştırma Birimi tarafından sorgulanmak üzere Cuxhaven'dan Londra'ya, oradanda Güney Galler'de Bridgend'te iki yıl gözaltına kaldı.

Diğer Nazi roket bilim insanları ile birlikte, Dornberger Paperclip Harekâtı himayesinde ABD'ye getirildi ve güdümlü füzelerin geliştirilmesi kapsamında üç yıl ABD Hava Kuvvetleri için çalıştı. 1950-1965 yılları arasında, Bell Aircraft Corporation için çalıştı ve X-20 Dyna-Soar projesi için önemli bir danışman oldu. Dornberger Bell Rascal, Stratejik Hava Komutanlığı tarafından kullanılan bir nükleer Havadan karaya güdümlü füze geliştirdi. Emekli olduktan sonra Almanya'ya döndü ve Baden-Württemberg eyaletinde 1980 yılında öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]