İçeriğe atla

Walter Chrysler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walter Chrysler.

Walter Percy Chrysler (d. 2 Nisan 1875 – ö. 18 Ağustos 1940) Amerikalı bir mekanik, tren yolları mekaniği, otomobil sektöründe çalışmış ve Chrysler'i kurmuştur. Almanya'da 1672 yılında doğup ABD’ye 1709 yılında göç etmiş Johann Philipp Kreißler’in soyundan gelmektedir.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Nisan 1875 tarihinde ABD'nin Kansas eyaletindeki Wamego şehrinde dünyaya gelmiş, yine aynı eyalette yer alan Ellis şehrinde büyümüştür.

Demiryollarındaki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Walter Chrysler Ellis’teki demiryolları atölyelerinde makinist ve demiryolu makinisti olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonraki yıllarında ABD’nin batı taraflarında farklı demiryollarında çalışmış, yaptığı kalifiye iş sayesinde tanınmıştır. Çırak olarak başladığı bu kariyerinden baş usta mekanik rütbesine kadar yükselmiştir.

Teksas eyaletinde yer alan Fort Worth ve Denver Demiryolları’nda çalışmış, daha sonra da Iowa eyaletinde çalışmaya başlamıştır. Iowa’da yaşadığı Oelwein şehrinde bugün kendisine adanmış küçük bir park mevcuttur.

Pensilvanya eyaletinin Pittsburg kentinde yer alan Amerikan Lokomotif Şirketi (ALCO)’da müdür olarak çalışmaya başlamak Walter Chrysler’in kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur.

Otomobil sektöründeki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Walter Chrysler’in otomobil kariyeri 1911 yılında ALCO’da müdür, bir banker ve General Motors’da yüksek mevkide olan James J. Storrow’un teşviki ile başladı. James Storrow sayesinde, demiryollarında çalışmayı artık cazip bulmayıp otomobil sektöründe çalışmaya başlamak isteyen Walter Chrysler, bu sektörde ilk olarak Michigan eyaletinde yer alan Buick’in üretim fabrikasından üretim müdürü olarak 1911 yılında göreve başladı.[1] 1919 yılında Buick’in genel müdürü iken Walter Chrsyler bu görevinden ayrıldı. Bu görevden ayrıldığında ABD’nin en zengin insanlarından birisi olmuştu bile.

1919 ile 1921 yılları arasında Willys-Overland Motor Company adlı firmada çalışan Walter Chrysler, daha sonra Maxwell Motor Company adlı firmada kontrolü eline alabilecek kadar hisseye sahip oldu. Bu varlığı kullanarak da Chrysler adını verdiği kendi firmasını oluşturdu.

1929 yılında Time dergisi tarafından yılın adamı seçildi.[2] Ayrıca New York'un önemli sembollerinden olacak art deco stilindeki Chrysler Binası’nı da inşa ettirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chrysler 1950, ss. 123–127.
  2. ^ "The original TIME article". 21 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2010.