Władysław Anders

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Władysław Anders
Doğum11 Ağustos 1892(1892-08-11)
Krośniewice Błonie, Rus İmparatorluğu
Ölüm12 Mayıs 1970 (77 yaşında)
Londra, Birleşik Krallık
Bağlılığı Polonya
Hizmet yılları1913-1946
RütbesiKorgeneral
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı,
Sovyet-Polonya Savaşı,
Polonya Seferi,
II. Dünya Savaşı,
Monte Cassino Muharebesi
İmza

Władysław Albert Anders (11 Ağustos 1892 - 12 Mayıs 1970), II. Dünya Savaşı sırasında İtalya ve Orta Doğu'daki Polonya kuvvetlerine komuta eden subaydır. Savaştan sonra anayurtlarına dönmeyi reddeden antikomünist Polonyalıların önde gelenlerindendir.

I. Dünya Savaşı'nda Rus ordusunda görev yaptıktan sonra yeniden kurulan Polonya Devleti'nin silahlı kuvvetlerine katıldı ve 1919-1920'de Rusya ile Polonya arasındaki savaşta Kızıl Ordu'ya karşı çarpıştı. Eylül 1939'da II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde hem Almanya'ya, hem de Sovyetler Birliği'ne karşı savaşan Anders, Sovyet kuvvetlerince yakalandı ve Ağustos 1941'deki Polonya-SSCB antlaşmasına değin hapiste kaldı.Sovyet topraklarında eski savaş tutsaklarından ve sınır dışı edilmiş kişilerden bir Polonya savaş gücü oluşturmasına izin verilen Anders, kısa zamanda 80 bin kişi topladı.Bununla birlikte, Sovyet denetimindeki bir orduyla Polonya'yı Sovyet egemenliğinden kurtarma şansının olmadığını gördü. Polonya ve İngiltere'den gelen baskılar karşısında Stalin, II. Dünya Savaşı sürerken Anders'in İran ve Irak içlerine yürümesine izin verdi (1942). Polonyalılar daha sonra, İtalya seferi sırasında Monte Cassino'nun ele geçirilmesinde de kendilerini gösterdiler.

Koyu bir antikomünist olan Anders, II. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'de kaldı.Yeni kurulan komünist Polonya hükûmeti tarafından 1946'da vatandaşlıktan çıkarıldı.Bu tarihten sonra, Batı'da yaşayan Polonyalı sürgünlerin en tanınmış önderlerinden biri oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]