İçeriğe atla

Volta Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volta Gölü
Harita
Havza
KonumGana
Koordinatlar7°24′K 0°12′D / 7.400°K 0.200°D / 7.400; 0.200
Genel bilgiler
Akarsu (gelen)Beyaz Volta nehri, Siyah Volta nehri
Akarsu (giden)Volta nehri
Göl türüBaraj gölü
Etki alanı385 km2 (149 sq mi)
Yüzölçümü8.502 km2 (3.283 sq mi)
Ortalama derinlik18,8 m (62 ft)
En derin noktası75 m (246 ft)
Su hacmi148 km3 (36 cu mi)
Kıyı uzunluğu4.800 km (3.000 mi)
Yüzey rakımı85 m (279 ft)
Wikimedia Commons
Gana üzerinde Volta Gölü
Volta Gölü
Volta Gölü (Gana)
Afrika üzerinde Volta Gölü
Volta Gölü
Volta Gölü (Afrika)
Volta Gölü, Gana

Volta Gölü yüzey alanı bakımından dünyadaki en büyük, su hacmi bakımından ise dördüncü büyük yapay su deposudur. Bütünüyle Gana sınırları içerisindedir. Yüzey alanı yaklaşık 8,502 km²'dir. Volta Gölü Başlangıç Meridyeni boyunca uzanır. Ekvator'un ise sadece 6 derece kuzeyindedir. Gölün en kuzey noktası Yapei kasabasına yakındır. en güney noktası ise Akosombo Barajı'ndadır. Akosombo Barajı, şimdilerde gölün orta noktası olan yerde eskiden Volta Nehri'ni oluşturmak için birbirine yaklaşan hem Beyaz Volta Nehri'ni hem de Siyah Volta Nehri'ni zapteder. Şimdiki Volta Nehri, barajın elektrik santralinin ve savaklarının çıkışlarından Gana'nın en güneyine Atlas Okyanusu'na doğru akar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Göl, 1916 yılında Albert Ernest Kitson tarafından tasarlanan, fakat inşasına ancak 1961 yılında başlanan ve 1965 yılında tamamlanan Akosombo Barajı tarafından oluşturulmuştur. Volta Gölü'nün inşasından dolayı yaklaşık 78,000 kişi ve bunlara ait 200,000 hayvan yeni kasaba ve şehirlere taşınmışlardır. Su toplanma bölgesinin kapladığı 7,800 km²'lik alanda yaklaşık 120 bina yıkılmış olup bu sayıya küçük evler dahil edeğildir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Akosombo Barajı birçok ülkeye elektrik ve döviz kazanmak maksadıyla Togo, Benin ve diğer çevre ülkelerine mümkün olduğunca ihracat imkânı sağlamaktadır. Göl, aynı zamanda, deniz kargo uçakları ve vapurlara su geçidi sağlamasıyla da ulaşım açısından önemlidir. Doğal olarak, devasa gölün tropikal bir bölgede yer alması nedeniyle su yıl boyunca ılık kalmaktadır. İyi idare edilmesi sebebiyle büyük bir balık nüfusuna ve geniş çaplı balık çiftliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Son gelişme hareketleri içinde Volta Gölü'nün altında su altında kalmış ormanlardan batık kereste üretmek için kurulan büyük ölçekli bir firma yer almaktadır. Bu proje, ek ağaç kesilmesini veya var olan ormanın yok edilmesini gerektirmeden yüksek değerli sert kereste üretmektedir ve dünyadaki en büyük çevresel olarak sürdürülebilir tropikal sert kereste kaynağını oluşturacaktır, Wayne Dunn (2007). Gana kökenli Underwater Forest Resources şirketi, keresteyi küresel piyasaya sunmayı kendi kendine vadetmiştir. Flooring Solutions Ghana da gölden elde edilen nadir keresteyi kullanarak Hardwood Floors'un tedarikçilerinden olmuştur.

Bu proje, göldeki gemi yolculuğunu geliştirmesine ve güvenliği artırmasına ek olarak bölgeye yabancı para getirmekte ve yerli halkın temel ekonomik aktivite olarak balıkçılığa bağımlılığını azaltmaktadır.

Gana'daki Digya Ulusal Parkı, gölün batı kıyısında yer almaktadır.

Göl içindeki başlıca adalar Dodi, Dwarf ve Kporve'dir. Turist gemileri bunlardan ilkini ziyaret etmektedirler.

Tartışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaretlerini Volta Gölü üzerinde yapan balıkçıların çoğunun Gana ve çevre ülkelerden kaçırılan çocuk köleleri kullandıkları bilinmektedir. Gana merkezli çocuk köleleri kurtarmaya yardım eden bir sivil toplum kuruluşu olan Challenging Heights, Gana'da yılda 24,000'den fazla çocuğun, çoğu balıkçılık sektöründeki tehlikeli işlerde çalışmaya zorlanan çocuk işçilerin kötü çalışma şartlarına kurban gittiğini tahmin etmektedir. Uluslararası Free the Slaves sivil toplum örgütüne göre, bu olayların kölelik ve kaçakçılık karşıtı yasal düzenlemelere rağmen sürüp gitme sebeplerinden bazıları, hukuk kurallarını uygulama konusunda kaynak yetersizliği, uygulamaya karşı güçlü bir sosyal baskı olmaması ve işin kazanç sağlayıcı doğasıdır.

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]