Vladimir Romaşkin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vladimir Ivanovich Romashkin (Erzyanca: Йовлань Оло (Yovlan Olo),[1] (Rusça: Влади́мир Ива́нович Рома́шкин; 6 Eylül 1951, Dubyonsky Bölgesi, Mordovya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, - 29 Ağustos 2002, Saransk, Rusya) Mordvinlerin kültürel canlanmasında önemli bir figür olarak kabul edilen bir Erzya Mordvin folkloristi, araştırmacı, müzisyen ve belgesel film yapımcısıydı.Ayrıca Toorama müzik grubunu kurucusudur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1975 yılında Romashkin, Saransk Müzik Okulu şeflik ve koro bölümünden mezun oldu.1980 yılına gelindiğinde Kazan Konservatuvarı'nda şeflik ve koro fakültesinde, 1986'da MNIIYALIE'de (folklor ve sanat sektörü) yüksek lisans eğitimi aldı.1980-1989 yılları arasında Mordovia Dil, Edebiyat ve Tarih Araştırma Enstitüsü'nde folklor ve sanat üzerine bir araştırmalar yaptı. 1986 yılında, Tataristan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ndeki köylerde Karatay folklorunu tanımladığı "Bazı özelliklerde Mordovya-Karataev geleneksel şarkı sanatı" adlı monografisini yayınladı.[2][3] Daha sonra senarist ve film yapımcısı oldu, katılımıyla Karatau ve Istoki belgeselleri yaratıldı. Aynı zamanda Toorama'nın müzikal filmini de çekti. 1990'dan 2002'deki ölümüne kadar, Romashkin Saransk Ulusal Kültür Okulu'nda müzik disiplinleri öğretmeniydi. Romashkins'in en ünlü eseri ve repertuvarını oluşturduğu zamanlar Erzya, Moksha ve Qaratay şarkılarını içeren Toorama grubunun oluşturulmasıyla gerçekleşmişti.[1] Repertuvarında Erzya, Moksha ve Karatay şarkıları yer almaktaydı. Grubun repertuvarı, Mordovia'da yaşayan çeşitli etnik grupların gelenekleri ile birleşti. Grup ailesinin bir parçası gibiydi ilerleyen zamanlarda aktif olarak katılmak için Romashkin, oğulları Andrew ve Vitaly'yi de gruba katmıştı. Romashkin'in oğullarının çok önemli bir rol oynadığı Torama grubu, günümüzde konserler vermeye ve albüm kaydetmeye devam ediyor.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Romashkin için açılan ev müzesi
  • Mordovia Cumhuriyeti Kültür Onur Üyeliği.
  • Dünyadaki Finno-Ugric halklarının ve kültürünün gelişmesine ve yayılmasına büyük katkısından dolayı St. Mary Haçı Nişanı (7 Mart 2001)[4]
  • Erzya dilinin korunması ve geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı AP Ryabov Ödülü (2002)

Vladimir Romashkin Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Romashkin 1989'da hala gençken, bir bakışta, insanlarına ve doğal çevreye aşık olduğu Podlesnaya Tavla köyünde bir ev satın aldı. Zaten bilinen bir folklorist olarak, bu köydeki etno-turist rotasını hayal etti, çünkü Erzya ahşap oymacılığı geleneğinin merkezi olarak biliniyordu.[5] 6 Eylül 2006'da Mordovia'nın Kochkurovsky Bölgesinde, Romashkin'e adanmış "Ethno-Kudo" adı verilen bu ev müze olarak halka açıldı.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "«Эрзянь Мастор» // Звезда упала — свет её остался". 10 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020. 
  2. ^ Ромашкин В.И. О некоторых особенностях традиционного песенного искусства мордвы-каратаев // Фольклор в творчестве мордовских писателей и композиторов / Тр. МНИИЯЛИЭ. Вып. 86. – Саранск, 1986.(Rusça)
  3. ^ "Merja SALO" (PDF). 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Nisan 2020. 
  4. ^ Известия Мордовии//В Мордовии почтили память Владимира Ромашкина(Rusça)
  5. ^ "ЭТНОТУРИЗМ В МОРДОВИИ: ПЯТЬ МЕСТ, КОТОРЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬНО СТОИТ ПОСЕТИТЬ ТУРИСТАМ!". 26 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2020. 
  6. ^ Евдокимова Т. Его «Торама» звучит на весь мир. // Вперед. Атяшевского района. – 14 сентября. – С. 4.