Vittorio the Vampire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vittorio the Vampire yazar Anne Rice`in New Tales of the Vampires (Yeni Vampir Hikâyeleri) serisinden 1999 tarihli bir kitaptır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, Rönesans İtalya'sında geçmektedir. Babası Floransa`ya baglı bir derebeyi olan Vittorio`nun Floransa ve kendi toprakları arasında keyifli geçen hayatı bir gece gelen bir ziyaretçi ile değişir. Vittorio`nun tüm ailesi bir fransız vampir koveni tarafından katledilir. Ancak Vittorio dişi bir vampir olan Ursula'nın ona duyduğu ilgi nedeniyle sağ kalır. Vittorio intikam arayışı içindeyken Ursula ile Vittorio arasinda bir aşk gelişir. İntikam uğraşları sonucunda vampirlerin eline düşen ve yine Ursula`nin sayesinde kurtulan Vittorio artık melekleri gorebilmekte ve onlarla konuşabilmektedir. Meleklerin yardımıyla intikamını alır ancak bu intikama Ursula`yı da dahil etmelidir. Fakat Vittorio duygularına yenik düşer ve Ursula`yı öldüremez. Bunun üzerine melekler onu orada terk eder. Vittorio, Ursula`yı tekrar insana çevirmeye çalışırken Ursula tarafından kandırılarak vampire dönüştürülür...

Kitap bir vampir hikâyesi gibi gözüksede içeriğinde hayata,iyiliğe ve kotülüğe karşı derin bakış açıları içermektedir. Aynı zamanda Romeo ve Juliet`in vampir versiyonu olarak nitelendirilmektedir.

Vittorio ağzından: Küçük bir çocukken korkunç bir rüya görmüştüm. Rüyamda kardeşlerimin kesik başlarını kucağımda tutuyordum. Kocaman, kıpır kıpır gözleri ve kızarmış yanakları dışında tamamen hareketsiz ve sessizdiler. Benimse adeta dilim tutulmuş, kucağımdaki bu korkunç görüntüyle bakakalmışım. Ve bir gün rüyam gerçek oldu. Ama kimse ne onlar ne de benim için ağlayabilir artık; çünkü isimsiz olarak gömülmelerinden bu yana beş yüz yıl geçti.