Vitra Design Museum

Koordinatlar: 47°36′10″K 7°37′05″D / 47.60278°K 7.61806°D / 47.60278; 7.61806
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frank Gehry tarafından tasarlanan Vitra Design Museum binasının ön cephesi
Eero Saarinen'a ait Lale Sandalyesi, müzenin sabit koleksiyonunun bir parçasıdır.
Cabriolet Yatağı Joe Cesare Colombo’nın bir çalışması
Müzenin caddeden görünümü
Arka cephe
Yan cephe

Vitra Design Museum (Türkçe: Vitra Tasarım Müzesi) Almanya’nın Weil am Rhein şehrinde yer alan özel bir müzedir.

Vitra Mobilyaları CEO’su Rolf Fehlbaum bu müzeyi bağımsız bir hayır kuruluşu olarak 1989 yılında kurmuştur. Halen Vitra Vakfı’nın tüm masraflarının üstlendiği bu müzenin bir başka şubesi Berlin şehrinde 2007 yılında açılmıştır.

Müzedeki koleksiyonlar ve aktiviteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzenin koleksiyonun daha çok mobilya ve iç mimarlığa dayanmaktadır. Koleksiyonda sergilenen eserler Charles Eames[1], Ray Eames, George Nelson, Alvar Aalto, Verner Panton, Dieter Rams, Jean Prouvé, Richard Hutten ve Michael Thonet gibi tasarımcılara aittir. Bu haliyle müzenin koleksiyonu dünyanın en büyük modern mobilya tasarımlarını içermektedir. Bu tasarımlar 19. yüzyıl ile günümüz arası eserleri içermektedir.

Rolf Fehlbaum’un kişisel koleksiyonu müzenin sabit sergilenen eserleri arasında yer almaktadır. Ek olarak Zaha Hadid gibi ünlü tasarımcıların da sandalyeleri sergilenmektedir.[2] Müze bir başka müzeden belli grup eserleri ödünç alarak geçici sergiler de düzenlemektedir. Bu müzelere de kendi koleksiyonunu geçici sergilemesi için ödünç vermektedir.

Sergilere ek olarak müzede workshop çalışmaları, yayınlar, arşiv, restorasyon ve koruma laboratuvarı ve araştırma kütüphanesi yer almaktadır. Ayrıca Vitra mobilyaları ile ilgili rehberli turlar da düzenlenmektedir.[3]

Müze binasının tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Turistik olarak oldukça ilgi çeken bir mimari bir yapıya dönmüş olan Vitra Design Museum binası Kanadalı bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır. Bu mimarın Avrupa kıtasındaki ilk projesi olması bağlamında da önemlidir.[4]

Bu yapının tasarımında Frank Gehry Almanya’nın Lörrach şehrinde mimarlık yapan Günter Pfeifer ile işbirliği yapmıştır. Birlikte ilk amacı Rolf Fehlbaum’ün özel sanat koleksiyonuna ev sahibi yapacak bir yapı tasarlamayı amaçlamışlardır. Ancak sonradan Frank Gehry yapıya daha fonksiyonel görünen bir üretim atölyesi ve yakınlarda olan Vitra fabrikasına bir geçiş bölgesi de eklemiştir.

Her ne kadar bu yapı Frank Gehry’nin diğer projeleri gibi Dekonstrüktivizm stili ile tasarlanmışsa da; diğer projelerindeki farklı özellikteki malzemeleri bir arada kullanmak yerine sadece beyaz sıva ve titanyum-çinko alaşımı bir madde kullanmıştır. Ayrıca ilk defa bu tasarımda kullandığı eğrisel formların daha sık kullandığı açısal formları parçalaması fikrini uygulamıştır. Beyaz ve eğimli formların biçimleri bu şehre oldukça yakın olan Fransa’nın Ronchamp şehrinde Le Corbusier tarafından tasarlanmış Notre Dame du Haut şapeli ile de benzerlikler göstermektedir.

Vitra Design Museum binası arkasındaki fabrikanın parmaklıklarına dayanmakta ve de kiraz ağaçları arasında bulunmaktadır. Claes Oldenburg’un tasarladığı bir heykel olan Dengede Aletler heykeli ile bu yapı renkli bir zıtlık ile uyum içinde bulunmaktadır. Ayrıca yine bu yapının çok yakınında Tadao Ando’nun tasarladığı bir konferans pavyonu da yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Designer Charles Eames. Lounge Chair Ottoman". www.classicstyle.org. 16 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2011. 
  2. ^ "Zaha Hadid – Vitra Fire Station, Weil am Rhein". Deconarch.wordpress.com. 11 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2010. 
  3. ^ "100 Masterpieces from the Vitra Design Museum Collection". Vitra Design Museum, Alexander von Vegesack, Peter Dunas, Mathias Schwartz-Clauss, 1996. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2010. 
  4. ^ "Frank Gehry, Architect". J. Fiona Ragheb, Jean-Louis Cohen, Solomon R. Guggenheim Museum, 2003. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2010.