Virga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
gün batımı ile birlikte Virga hava olayı bir şehrin üzerinden

Virga, bir buluttan düşen yağmur veya buz parçasının yeryüzüne ulaşmadan buharlaşması veya süblimleşmesi ile gözlemlenen bir doğa fenomendir. Uzaktan bakıldığında bulutun görüntüsü baca buluta veya hortuma benzer. Virga olayı daha çok sirrokümülüs, altokümülüs, altostratüs, nimbostratüs, stratokümülüs, kümülüs ve kümülonimbus bulutlarıyla beraber görülür.[1] Çöllerde ve ılıman iklimlerde yaygın olarak gözlenebildiği bilinmektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözcük Latince virga; çubuk, değnek, dal, sürgün, filiz, anlamına gelmektedir.

Dünya dışı gözlemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Venüs'ün atmosferindeki sülfürik asit yağmuru, yüzey yakınlarındaki yüksek ısı nedeniyle yere ulaşmadan buharlaşır.[2] Benzer şekilde virga, Jüpiter gibi gaz devi gezegenlerde gözlemlenebilir. Eylül 2008'de, NASA'nın Phoenix uzay aracı, Mars bulutlarından düşen bir çeşit kar virgası keşfetmişti.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Meteoroloji Sözlüğü - Meteoroloji Genel Müdürlüğü". www.mgm.gov.tr. 20 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2022. 
  2. ^ "Planet Venus: Earth's 'evil twin'". BBC News. 7 Kasım 2005. 18 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2022. 
  3. ^ "NASA Mars Lander Sees Falling Snow, Soil Data Suggest Liquid Past". 29 Eylül 2008. 27 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2008.