Violeta Chamorro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Violeta Chamorro
Nikaragua Devlet Başkanı
Görev süresi
25 Nisan 1990 - 10 Ocak 1997
Yerine geldiği Daniel Ortega
Yerine gelen Arnoldo Alemán
Kişisel bilgiler
Doğum 18 Ekim 1929 (1929-10-18) (87 yaşında)
Rivas, Nikaragua
Partisi Ulusal Muhalefet Birliği
Evlilik(ler) Pedro Joaquín Chamorro Cardenal
Mesleği siyasetçi, yayımcı

Violeta Barrios Torres de Chamorro (d. 18 Ekim 1929, Rivas, Nikaragua), Nikaragualı siyasetçi ve yayımcı. 1990-97 arasında Nikaragua Devlet Başkanı. Nikaragua'nın ilk, Isabel Martínez de Perón'dan sonra Batı Yarımküre'nin ikinci kadın devlet başkanıdır.

Nikaragua'nın Kosta Rika sınırındaki Rivas kasabasında dünyaya geldi. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Chamorro iyi bir eğitim gördü. Babasının ölümü üzerine ABD'deki eğitimi tamamlamadan ülkesinde döndü. 1950'de evlendiği Pedro Joaquín Chamorro'dan beş çocuğu oldu. Kocası 1952'de, ülkeyi diktatörlükle yöneten Somoza Ailesine muhalif olan La Prensa (Basın) gazetesini devraldıktan sonra pek çok kez tutuklandı. 1978'de kocasının öldürülmesinden sonra gazetenin yönetimine geçti.

Chamorro ailesi yıllar içinde ülkedeki siyasi gelişmeler dorultusunda bölündü; çocukları Pedro ve Cristiana La Prensa'nın yayımını devam ettirirken, Pedro 1984'te ülkeden ayrılarak FSLN karşıtı Contralar'a katıldı. Buna karşın diğer iki çocuğundan Claudia Nikaragua'nın kosta Rika'daki büyükelçisi olurken, Carlos da FSLN'nin yayın organı Barricada'nın (Barikat) editörü oldu.

Kocasının öldürülmesiyle La Prensa'nın yönetimine geçtikten sonra Nikaragua siyasetinde tanınır hale geldi. Geleneksel Somoza karşıtlığıyla önceleri Sandinistaları destekleyen, hatta Sandinista'ların Birinci Koalisyon Cunta'sına karılmasına rağmen Sandinistaların sosyalist programından hoşnutsuzluk duyarak onların karşısına geçti.

1990 yılında Sandinista karşıtı 14 partinin oluşturduğu Ulusal Muhalefet Birliği'nin (UNO) Başkan adayı olarak seçimlerde Daniel Ortega'ya karşı aldığı yüzde 55 oyla başkan seçildi. Seçimlerden önce ABD yönetimi hem UNO'ya 9 milyon $ yardımda bulunumuş, hem de Chamorro'nun seçilmemesi halinde Nikaragua'ya uyguladığı ekonomik ambargoyu kaldırmayacağını açıklamıştı.

Chamorro'nun göreve başlar başlamaz karşılaştığı en büyük sorun ülkenin 10 yıldır içinde olduğu iç savaştı. Bir yandan karşılıklı olarak hem silahlı kuvvetleri küçülterek Contraları ülke dışına çıkarırken, diğer yandan Sandinista2ların tarım reformunu uygulamaya devam etti.

Nikaragua'yı tekrar dünya piyasalarına entegre ederek, yabancı sermayeyi teşvik edip ve özelleştirme çabalarında bulunarak Mayorga Plan'ında bahsedilen neoliberal modele geçiş için uğraştı. Ancak bu çabalar Nikaragua halından fazla destek görmedi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Prevost, Gary and Henry E. Vanden. Politics of Latin America. New York: Oxford University Press, 2002, 116
Siyasi görevi
Önce gelen:
Daniel Ortega
Nikaragua Başkanı
1990 - 1997
Sonra gelen:
Arnoldo Alemán