Viktor Tsoi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Viktor Robertoviç Tsoi
1986 yılında Igor Mukhin tarafından çekilmiş bir fotoğrafı.
Genel bilgiler
Doğum adı Viktor Robertovich Tsoi
Doğum 21 Haziran 1962(1962-06-21)
Leningrad, SSCB
Ölüm 15 Ağustos 1990 (28 yaşında)
Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, SSCB
Uyruk Leningrad, SSCB
Tarzlar Rock, New Wave
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı
Çalgılar Gitar
Etkin yılları 1979–1990

Viktor Robertoviç Tsoi (Rusça: Ви́ктор Ро́бертович Цой, Korece: 빅토르 초이, d. 21 Haziran 1962 – ö. 15 Ağustos 1990), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin rock müzik sanatçısı ve Kino grubunun kurucusu. Kendisi Rus rock müziğinin öncüsü olarak kabul edilmekle birlikte bügün bile dünya çapında ve özellikle eski Sovyet ülkelerinde birçok hayranı bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

10 tane albümü yayınlanan Tsoi, 15 Ağustos 1990 tarihinde, 28 yaşındayken yeni albümünü hazırladığı Letonya'dan evine dönerken trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Aşırı hız yaptığı saptanan Tsoi'un, yorgunluktan uyuya kaldığı ve anında can verdiği belirtilmiştir.

Babası Kore asıllı Robert Maksimoviç Tsoi, annesi ise Rus Valentina Vasilyevna Tsoi'dur. Leningrad'ta doğan Tsoi, aynı şehirdeki Serov Sanat Akademisi'ne 1974'te başlamışsa da kötü notlarından dolayı 1977'de okuldan atılmıştır.

Viktor Tsoy'un ve grubu Kino'nun Sovyet müziğine ve topluluğuna olan etkisi çok büyük oldu. Onların getirdiği müzik tarzı ve şarkı sözleri, Komünist rejim gözönüne alındığında daha önce kimsenin yapamadığı veya yapmak istemediği tarzdandı. Fakir yaşamda mutlu olmayı, aşkı, yalnızlığı ve rejimi eleştiren şarkı sözleri ile Kino modern Rus rock gruplarına rock dünyasının kapılarını açan grup oldu. Tsoy'un ölümünden yıllar geçmesine rağmen, kendisi genç kuşaklar da dahil olmak üzere hala birçok kişinin aklında yaşamaya devam ediyor.