İçeriğe atla

Vikipedi:Otomatik taksonkutu sistemi/teknik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otomatik taksonkutu sistemi belgelemesi

Şablonlar

Modüller

Teknik detaylar[kaynağı değiştir]

Her takson için bir Şablon:Taksonomi/takson sayfası bulunur, bu sayfada her taksonun bir üstünde kim olduğu verisi tutulur. Böylelikle {{otomatik taksonkutu}} şablonu, bu verilere dayanarak her taksonun tam taksonomik sınıflandırmasını oluşturur. Varsayılan olarak listede "asil sıra" diye adlandırılanları (yani alt, üst, nano vb. ile başlayanlar değil) ve taksonun hemen üstündeki bir taksonu listeler. Eğer bir taksonun üst basamaklarından birisinin veri sayfası mevcut değilse, taksonkutuda bu sayfayı oluşturmanıza yardım edecek açıklamalar belirir. Böylelikle taksonomi otomatik olarak sıralanabilir, yeni sayfa oluştururken kullanıcıların iş yükünü en aza indirip sabit bir taksonomi ağacı oluşturmak ana düşüncedir, böylelikle Vikipedi'nin kullanılırlılığı artırılması hedeflenir (bakınız Page, R. D. M. (2010). "Wikipedia as an encyclopaedia of life". Organisms Diversity & Evolution (İngilizce). 10 (4): 343–349. doi:10.1007/s13127-010-0028-9. ).

Bir otomatik taksonkutu ile birlikte kullanılan tüm şablonların ve modüllerin, ve bunların aralarındaki ilişki, can be found at Vikipedi:Otomatik taksonkutu sistemi/haritada bulunabilir.

Bakım[kaynağı değiştir]

Otomatik taksonkutu sistemi üzerinde örnekler üreterek çalışmak zordur, çünkü sistem sadece mevcut taksonomi verileri üzerinden çalışmaktadır. Fakat yine de, şablonların deneme tahtalarını oluşturup denemeler yapabilirsiniz, örn. Şablon:Otomatik taksonkutu/deneme ve Şablon:Otomatik taksonkutu/test.

Otomatik taksonkutu, sayfada ilk paragraftan hemen önce yerleştirilmelidir. Kullanıcının, taksonun bilimsel sınıflandırmasıyla ilgili herhangi bir bilgi girme zorunluluğu olmadığı için, otomatik taksonkutu |takson= parametresi tarafından belirlenen taksonun (veya değer girilmediyse, maddenin başlığını, herhangi bulunan parantez işaretlerini yoksayarak) eşdeğer veri şablonunu bulmaya çalışır.

Eğer takson, veritabanındaki şablonlarda bulunamazsa, kullanıcıdan bu taksonun ve soyundan gelen tüm taksonların taksonkutularında kullanılan otomatik taksonkutuların, bu veriye erişim sağlayabilmesi için taksonun bilgilerinin bulunduğu sayfayı oluşturması istenir. Bu oluşturulan sayfada taksonomik sıra, taksonun Vikipedi'deki madde adının bağlantısı, bir üst sırada gelecek olan taksonun adı, taksonun bir taksonkutuda gösterilmesi gereken biçim, neslinin tükenip tükenmediğinin belirtilmesi, ve bu bilgilerin alındığı kaynağın bulunması gerekiyor.

Takson, veritabanına tanımlandıktan sonra, sistem tüm bu bilgileri, kaynak parametresi hariç içerisine alır. Aynı işlem taksonun bir üst sırasında gelen, ve onun üstünde gelen, onun da üstünde gelen, vb. şekilde en üst seviyedeki taksona ulaşana kadar (örn. Yaşam, Veterovata, Ichnos) devam eder.

Girilen taksondan en üst seviyeye gidene kadarki taksonların çıktısı, kod çalışırken iki defa kontrolden geçmektedir – birincisi taksonkutunun rengini bulmak için ve diğeri de tüm ebeveyn taksonları görüntülemek için. Bu tarama işlemi Lua tarafından yazılmış modül tarafından yapılmaktadır.

Bu veri taraması tamamlandığında, bilgi her takson için ayrıştırılır. Sıralamalar Türkçe görüntülenebilir metinlere dönüşür, her taksona madde bağlantısı verilir, nesli tükenmişler için hançer eklenir, uygun sıralar italik gösterilir ve bilimsel sınıflandırmada gösterilmesi çok da önemli olmayan taksonlar atlanır. Sonuçta üretilen liste, "Bilimsel sınıflandırma" başlığının yanında bulunan taksonun veri sayfasına erişmenizi sağlayan bir kalemle önünüze dizilir.