Vikipedi:Nasıl tashih edilir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu sayfa mevcut Vikipedi sayfalarını tashih etmek ile ilgilidir. Tashih dilbilgisi, noktalama ve yanlış yazımların düzeltilmesi ile ilgilenir.

Görgü kuralları[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı tashih ederken zorluk çekiyorsanız, yazarın yeni bir sayfa yaratmasının zor bir süreç olduğunu anımsayın. Sadece bu zorluk bile iyi veya kötü olduğuna bakmaksızın bir makalenin değerli olmasına yetmektedir. Bu yüzden tashih nedenlerinizi kısa ve nazik bir biçimde belirtiniz.

Eğer tashih edilen makalenin yazarıysanız, yapılan düzeltmeleri kişisel algılamayın. Tashih edenler makalenin iyileştirilmesi için çalışırlar; böylece hem kendilerine hem de makalenin orijinal yazarlarına yararları dokunur.

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan biri de tashihin sadece noktalama ve imlanın teknik yönleriyle ilgilenmesidir. Uzmanlaşılmış veya tartışmalı konuların doğruluğunun ve tarafsızlığının korunması için özel ifade tarzlarına ihtiyaç vardır. Çözümlerden biri konu hakkında uzman birinden tashihin rica edilmesidir. Başka bir iyi çözüm ise potansiyel tashihlerin tartışma sayfalarına yazılması olabilir. Böylece tashihler tartışılabilir ve makale bu uzun tartışmalardan zarar görmez.

Nasıl bazı yazarlar diğerlerinden daha iyiyse, aynı şekilde bazıları daha iyi tashih eder. Özel durumlarda Türkçeniz yetersiz ise tashihleriniz birkaç editör tarafından geri alınabilir. Böylece boşuna değişiklik yapmış olursunuz. Bu yüzden tashihin özel beceri gerektirdiğini ve çoğu akıllı insanların başka yerlerde başarılı olduklarını unutmayın.