Vikipedi:Madde sihirbazı/1. versiyon/Biyografi kayda değerliği

Bu sayfa yarı korumaya alınmıştır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Canlı sohbet ile yardım: irc • web

2. Konu
3. Kayda Değerlik
4. Kaynaklar
5. İçerik
6. Son
Kayda değerlik
Bir konu başlığı, konudan bağımsız olan güvenilir kaynaklarda önemli düzeyde ele alınmışsa, bağımsız bir madde için gereken ölçütleri sağladığı varsayılmaktadır.

- Vikipedi:Genel kayda değerlik yönergesi

Kayda değerlik
Bir kişi, konudan bağımsız olan güvenilir kaynaklarda önemli ölçüde ele alınmışsa, bağımsız bir maddeye sahip olma ölçütlerini sağladığı varsayılır.

- Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)

Dünya üzerindeki onca insanın çok az bir kısmı Vikipedi'de yer almaya yetecek kadar kayda değerdir. Her ansiklopedide olduğu gibi, Vikipedi de önemli tarihsel kişiliklerin ve güncel olaylarda yer almış kişilerin biyografilerine yer verir.

Biyografiler için genel kural, kişiye ilgiyi gösterecek, yeterince güvenilir olan üçüncü kişi bilgilerinin bulunmasıdır. Aşağıdaki maddelerden en azından birine uyan kişilerin kendi Vikipedi maddelerine sahip olmaları söz konusu olabilir; çünkü muhtemelen haklarında birçok bilgi olacak ve kendilerine önemli ölçüde ilgi olacaktır. Bu liste, eksiksiz bir liste değildir; ancak Vikipedi için gerekli olan kayda değerlik düzeyi için bazı örnekler bulmak mümkündür:

  • Kendi alanında tarihsel kayıtlarına geçmiş ve yaygın olarak tanınan bir katkıda bulunmuş kişiler
  • Uluslararası, ulusal veya eyalet/il çapında kamu görevlerine seçilmiş siyasi kişilikler
  • Yaygın olarak tanınan eğlence endüstrisi mensupları ve bu endüstriye yön verenler (örn: Hollywood Walk of Fame mensupları)
  • Tam profesyonel bir ligde oynamış, yüzme gibi ligi olmayan sporlarda eşdeğer bir müsabakada yarışmış ya da genellikle amatör olan sporlarda en yüksek düzeyde mücadele etmiş sporcular
  • Eserleri için birden fazla bağımsız inceleme konusu olan ya da birden fazla bağımsız ödül alan yazarlar, editörler ve fotoğrafçılar
  • Eserleri yaygın olarak (iyi ya da kötü anlamda) tanınan ve alanlarının tarihsel kayıtlarında yer alması muhtemel olan ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, mühendisler ve diğer profesyoneller
  • Haberlere konu olan olaylara katılımlarıyla iyi veya kötü şöhret kazanmış insanlar
  • Kaynağı kişiden bağımsız olan birden fazla kayda değer basılı eserin ana konusu olmuş kişiler (tek bir olayı anlatan birden fazla benzer haber, tek bir ele alınma durumu olarak ele alınır)

Not: Kamuya mal olmuş bir kişilik olmayan ve tek bir olaydaki rolü nedeniyle kayda değer olan bir kişi durumunda, kişinin biyografisinin olması yerine olayın maddesinin olması tercih edilir.

Vikipedi'ye hayatta olan insanlar hakkında yalan iddialar eklemeyin. İftira nedeniyle hakkınızda dava açılabilir.Önerdiğiniz madde kayda değerlik gerekliliklerini sağlıyor mu?