Vikipedi:Derinlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Derinlik ya da değişiklik derinliği; bir Vikipedi'deki makalelerin (maddelerin) ne sıklıkta güncellendiğini gösterir ve o Vikipedi'deki işbirliğinin kalitesinin kaba göstergelerinden biridir. Projenin akademik kalitesini (bunu hesaplamak mümkün olmadığından) göstermez.

Formül ve tanımlar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki formüle göre sayfa değişikliklerinin görece yüksek sayısı ve çok sayıda yardımcı sayfanın varlığı maddelerin güncellendiğini gösterir. Bunlardan özellikle yardımcı sayfaların önemli bir faktör olduğu düşünülür.

Vikipediler listesindeki derinlik sütunu halihazırda şu şekilde hesaplanmaktadır:

Bu formül şu şekilde (aslına eşit olarak) sadeleştirilebilir:

Formüllerde şu kısaltmalar kullanılmıştır:

Değişiklik: Vikipedi'deki toplam değişiklik (edit) sayısıdır.
Madde: Ansiklopedi maddesi (makale) olan sayfaların toplam sayısıdır.
MOS: Madde olmayan sayfaların toplam sayısıdır. Bunlara yönlendirmeler, yönergeler, kullanıcı sayfaları, resimler, kategoriler, şablonlar ve tartışma sayfaları dahildir.
Toplam: Vikipedi'deki tüm sayfaların (madde ve MOS) toplam sayısıdır.

İngilizce Vikipedi, 990 derinlik değeri ile (Şubat 2020) Vikipediler arasında en fazla derinliğe sahip olanıdır.

Türkçe Vikipedi, 207 derinlik değeri ile (Şubat 2020) 100.000'den fazla maddesi olan Vikipediler arasında 4. sırada bulunmaktadır.

Tarihçe[kaynağı değiştir]

Derinlik kavramı, Vikipedileri sadece madde sayısına göre değerlendirmenin kısıtlı bir değerlendirme olduğunun anlaşılmasından sonra ortaya atıldı. Projenin uluslararası ana sayfası olan "www.wikipedia.org" adresinde Vikipedilerin yeniden sıralandırılması konusunda çeşitli öneriler vardır. Daha fazla bilgi ve ilgili tartışmalara katılmak için bakınız: İlk On Vikipedi, Www.wikipedia.org:tartışma.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]