Vikipedi:Araçlar/Kaynak yardımcısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak yardımcısı, yaygın olarak kullanılan kaynak gösterme şablonları için değişiklik araç çubuğuna ekstra bir düğme ekleyen bir JavaScript betiğidir. x Eylül 2011 tarihinde seçeneklikten özelliğe terfi ettirilmiştir ve artık bir küçük araç olarak kullanılmamaktadır. Tercihler → Sayfa yazma alanı → Kullanılabilirlik özellikleri bölümündeki tercihlere bağlı olarak üç sürümü bulunmaktadır.

Gelişmiş değişiklik araç çubuğunu etkinleştir Kaynak yardımcısı
sürümü
Kaynak yardımcısı biçemi Betik
Kapalı 1.0
Sağda Cite simgesi
MediaWiki:Gadget-RefToolbarLegacy.js
Açık 2.0 50%
Sağda Kaynak menü ögesi
MediaWiki:Gadget-RefToolbarNew.js

Şablonlar[kaynağı değiştir]

Bir şablon iletisi örneği

Kaynak panelinin sol tarafında, kullanılabilir tüm şablonları listeleyen bir açılır liste yer almaktadır. Bir tanesine tıklandığında, şablonun alanlarını içeren bir ileti kutusu açılacaktır. İletinin altındaki düğmeler, kaynağı maddeye eklemek, kaynağı önizlemek, formu sıfırlamak ve maddeyi değiştirmeden iletiyi kapatmak için kullanılmaktadır. düğmesine tıklamak, güncel tarihi bitişiğindeki metin kutusuna ekleyecektir. düğmesine tıklandığında, bitişikteki metin kutusuna girilen bir kimlik verilen kaynak ayrıntıları otomatik olarak doldurulmaya çalışılacaktır. Otomatik doldurma için ISBN, DOI veya PMID kullanılabilir.

Adlandırılmış kaynaklar[kaynağı değiştir]

Adlandırılmış kaynaklar iletisi

"Adlandırılmış kaynaklar" düğmesine tıklandığında, maddedeki adlandırılmış kaynakların tümünü listeleyen bir ileti açılacaktır. Bir tanesi seçildiğinde, ayrıştırma sonrasında kaynağın nasıl göründüğünü önizlemek için bir seçenek ile birlikte kaynağın viki metni gösterilir. "Ekle" düğmesine tıklandığında, maddede imlecin son bulunduğu yere adlandırılmış kaynak (<ref name=Örnek/>) eklenir.

Hata denetimi[kaynağı değiştir]

Hata denetimini kullanmak için Hata denetimi sembolüne tıklayın ve ardından gerçekleştirilecek hata denetimlerini seçin. Değişiklik penceresinin altına, bulunan tüm hataları listeleyen bir panel eklenecektir.

Devre dışı bırakma[kaynağı değiştir]

Kaynak yardımcısının yüklenmesini önlemek için, aşağıdaki satırı JS sayfanıza ekleyin:

refToolbarInstalled = 'bypass';