Vijay Govindarajan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vijay Govindarajan
Doğum 18 Kasım 1949
Madras, Hindistan
Milliyet Amerika Birleşik Devletleri
Okulu Harvard Üniversitesi
Meslek Profesör ve Danışman
Tanınma nedeni Ters İnovasyon
Ödüller Dünyanın en etkili düşünürleri listesi Thinkers50 listesinde #3. sırada yer aldı
Resmî site vijaygovindarajan.com

Kısaca VG olarak bilinen Vijay Govindarajan, ( d. 18 Kasım 1949 ) strateji ve inovasyon konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak tanınmaktadır. Dartmouth Üniversitesi Tuck İşletme Okulu’nda Earl C. Daum 1924 profesörüdür. General Electric’in ilk danışman profesörü ve Baş İnovasyon Danışmanı olmuştur.

GE’nin Yürütme Kurulu Başkanı Jeff Immelt ile birlikte, ilk olarak gelişmekte olan ülkelerde benimsenmiş bütün inovasyonları içine alan ters inovasyon kavramının öncülüğünü yapan “GE Kendi Kendisini Nasıl Çelmeliyor? [1] başlıklı Harvard Business Review makalesini yazmıştır. Harvard Business Review ters inovasyonu on yılın en büyük on fikri arasına almıştır. Yazar dünyanın en nüfuzlu iş dünyası liderlerini içeren Thinkers 50 listesinde 3. sırada yer almıştır.[2]

VG inovasyon ve uygulanması hakkında bloğunda, Harvard Business Review’da [3] ve Bloomberg BusinessWeek’te yazmaktadır.[4] 300 dolarlık evler [5] tasarlamaya yönelik bir küresel girişimin öncülerinden biridir.

Govindarajan şu etkili yayınlar tarafından önde gelen bir işletme düşünürü olarak tanımlanmıştır: Businessweek tarafından En İyi İşletme Okulları Kılavuzu’nda Üstün Fakülte; Businessweek tarafından Şirket Yöneticisi Eğitiminde İlk On İşletme Okulu Öğretmeni; Forbes tarafından Strateji Konusunda En Saygın Beş Yönetici Koçu; Times (Londra) tarafından İlk 50 İşletme Düşünürü; The Economist tarafından Yükselen Süper Star; MBA öğrencilerinin oyuyla Yılın En Başarılı Öğretmeni.

VG Tuck Fakültesine katılmandan önce Harvard İşletme Okulu, INSEAD (Fontainebleau), Japonya Uluslararası Üniversitesi, Urasa ve Hindistan İşletme Enstitüsü (Ahmedabad, Hindistan) fakültelerinde bulunmuştur.

Araştırmadaki başarılarıyla pek çok ödülün sahibi olan Govindarajan Academy of Management Journal’ın Şeref Kürsüsü’ne girmiş ve Management International Review tarafından strateji ve örgütlenme araştırmalarında İlk Yirmi Kuzey Amerika Süper Starı arasına alınmıştır. Çalışmalarından biri Academy of Management Journal’ın kırk yıllık geçmişinde en çok sözü geçen on makaleden biri olarak gösterilmiştir.

VG başlıca akademik gazetelerde (Academy of Management Journal, Academy of Management Review, Strategic Management Journal) ondan fazla makale ve prestijli meslek gazetelerinde de Harvard Business Review’un en çok satan makalelerinden birkaçını da içine alan ondan fazla yayınlamış az sayıdaki fakülte üyesinden biridir. Harvard Business Review’da yayınlanan en iyi makaleye verilen McKinsey Ödülü’nü kazanmıştır. New York Times ve Wall Street Journal’ın en çok satanlar listesine giren Ters İnovasyon kitabını yayınlamıştır.

VG Fortune 500 firmalarının yüzde 25’ten fazlasının Yürütme Kurulu Başkanları ile ve en yüksek yönetici ekipleriyle çalışmış, strateji konusundaki düşüncelerini tartışmış, zorlamış ve artırmıştır. Müşterileri arasında Boeing, Coca-Cola, Colgate-Palmolive, Deere, FedEx, GE, Hewlett-Packard, IBM, J.P. Morgan Chase, J&J, New York Times, P&G, Sony ve Wal-Mart bulunmaktadır. Businessweek, Yürütme Kurulu Başkanları Forumu, HSM Dünya İşletme Forumu, TED ve Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu da dâhil olmak üzere çeşitli Yürütme Kurulu Başkanları forumları ve önemli konferanslarında açılış konuşmaları yapmıştır.

VG doktorasını Harvard İşletme Okulu’ndan almış ve en iyi tez önerisi dalında Robert Bowne Ödülü’nü kazanmıştır. MBA’sini de yine Harvard İşletme Okulu’ndan onur derecesiyle almıştır. Daha öncesindeyse muhasebe uzmanlığı alanında lisans diplomasını Hindistan’da almış ve burada da ulusal düzeyde en yüksek rütbe olan Başkanlık Altın Madalyası’yla onurlandırılmıştır.

2012 yılında Reverse Innovation: Create Far From Home, Win Everywhere adıyla Harvard Business Review Press tarafından yayımlanan kitabı 2013 yılında Modus Kitap tarafından Ters İnovasyon: Evden Uzakta Yarat, Her Yerde Kazan adıyla türkçe olarak yayımlanmıştır.

Bazı Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • How Stella Saved the Farm: A Tale About Making Innovation Happen, St. Martin's Press, 2013 (Chris Trimble ile birlikte).
 • Reverse Innovation: Create Far From Home, Win Everywhere, Harvard Business Review Press,

2012 (Chris Trimble ile birlikte).

 • The Other Side of Innovation: Solving the Execution Challenge, Harvard Business Press, 2010

(Chris Trimble ile birlikte).

 • Ten Rules for Strategic Innovators – from Idea to Execution, Harvard Business School Press, 2005

(Chris Trimble ile birlikte).

Makaleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • “Reverse Innovation Playbook”, Harvard Business Review, Nisan 2012
 • “The CEO’s Role in Business Model Reinvention” Harvard Business Review, Ocak 2011, 89(1-2), 8 Sayfa (Chris Trimble ile birlikte).
 • “Designing a $300 House” The HBR Agenda 2011, Harvard Business Review, Ocak 2011,89(1-2), 26 sayfa.
 • “Stop the Innovation Wars” Harvard Business Review, Temmuz 2010, 88(7), pp. 76–83 (ChrisTrimble ile birlikte).
 • “How GE Is Disrupting Itself” Harvard Business Review, Ekim 2009, 87(10), pp. 56–65 (Jeffrey Immelt ve Chris Trimble ile birlikte).
 • “Building Breakthrough Businesses Within Established Organizations,” Harvard Business Review,Mayıs 2005, 83(5), pp. 58–68 (Chris Trimble ile birlikte).

Ödüller ve Dereceler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vizyoner Ödülü
Mühendislik ve İnsanlık için Hunt Enstitüsü, 2012

Thinkers 50, Dünyanın En Etkili İş Düşünürleri
3. sıra, 2011

“Devrimsel İnovasyon Ödülü”
Thinkers 50, 2011

McKinsey Ödülü 2010, 2.lik
“Stop the Innovation Wars” Harvard Business Review
V. Govindarajan ve C. Trimble

“Accenture Ödülü 2006 yılı kazananı”
Organizational DNA for Strategic Innovation
(Chris Trimble ile birlikte)adlı makalesi için
California Management Review tarafından verildi.

Global Hint Düşünce Lideri
Across The Board tarafından seçildi.

Global Hint Düşünce Lideri
India Today tarafından seçildi.

En Saygı Duyulan Beş Strateji Alanında Yönetici Koçu
Forbes tarafından seçildi.

En iyi 10 Kurumsal Yönetici Eğitimi Profesörü
Business Week tarafından seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "How GE Is Disrupting Itself" (İngilizce). hbr.org. Ekim 2009. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2013. 
 2. ^ "Vijay Govindarajan Biyografisi" (İngilizce). mba.tuck.dartmouth.edu. 16 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2013. 
 3. ^ "Vijay Govindarajan blog" (İngilizce). blogs.hbr.org. 23 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2013. 
 4. ^ "Vijay Govindarajan" (İngilizce). businessweek. 21 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2013. 
 5. ^ "The $300 House" (İngilizce). 300house. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]