İçeriğe atla

Victoria (İsveç veliaht prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Victoria
İsveç Veliaht Prensesi
Veliaht Prenses Victoria (2018)
Doğum14 Temmuz 1977 (46 yaşında)
Solna, İsveç
Eş(ler)iDaniel Westling
Çocuk(lar)ıPrenses Estelle
Prens Oscar
Tam adı
Victoria Ingrid Alice Désirée
HanedanBernadotte
BabasıXVI. Carl Gustaf
AnnesiSilvia Sommerlath
Diniİsveç Kilisesi

İsveç Veliaht Prensesi Victoria (Victoria Ingrid Alice Désirée Bernadotte; d. 14 Temmuz 1977), Kral XVI. Carl Gustaf'ın en büyük çocuğu olarak İsveç tahtının varisi. Tahta beklendiği gibi çıkarsa İsveç'in dördüncü egemen kraliçesi ve 1720'den bu yana ilki olacak.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Victoria 14 Temmuz 1977 yılında Stockholm'da Kral XVI.Carl Gustaf ve Kraliçe Silvia'nın ilk çocuğu olarak doğdu.[1] Prenses olarak doğdu 1979 yılında erkek kardeşi olmasına rağmen Veliaht prenses ilan edildi. Taht sıralamasında birinci yerini aldı. 1980 yılında Parlemento erkek öncelikli Veliaht olmasını değil ilk çocuğun veliaht olması olarak değiştirildi.İsmi geçmişte ki ailesini onurlandırmak için verildi. İlk ismi büyük annesi İsveç kraliçesi Victoria'dan gelir. Diğer ismi büyük halası Danimarka kraliçesi Ingrid'den gelir.Stockholm'da bulunan Aziz Nikolaos Kilisesinde vatfiz edildi. Vaftiz ailesi; Norveç veliaht prensi Harald (günümüz Norveç kralı), Hollanda Veliaht prensesi Beatrix (1980-2013 arası Hollanda Kraliçesi) oldu.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses, Angers'da bulunan batı katolik üniversitesine bir sene okudu. 1998-2000 yıllarında Yale Üniversitesinde çeşitli eğitimler gördü.1999 yılında Washington D.C.'de bulunan İsveç Büyükelçiliğinde staj gördü.2003 yılında Victoria'nın staj eğitimi İsveçli işletmelerine ziyaretler, tarım alnında çalışmalarla devam etti. Ayrıca İsveç silahlı kuvvetlerinde temel askeri eğitimini tamamladı.

2006 yılında Victoria, Dışişleri bakanlığı Diplomat programına kaydoldu. Program geleceğin diplomatları için eğitim, İsveç dış ve güvenlik politikaları, İsveç'in uluslararası ilişkileri eğitimiydi. 2009 yılına gelindiğinde Uppsala Üniversitesinde Bachelor of Arts dalında lisan eğitimini bitirdi.[2]

Veliahtlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Victoria, 1810 yılında yürürlüğe giren Veraset yasasının reform edilmesiyle birlikte 1980 yılında Veliaht ilan edildi. Değişikliğe göre erkek önceliği değil ilk doğanın cinsiyet ayırt edilmeden önceliğe getirilmesidir. Kral XVI. Carl Gustaf bu yasa reformuna karşı çıktı. Karşı çıkmasının nedeni kadınların verasette yer almasına değil oğlunun doğumuyla Veliahtlık hakkının elinden alınmasıydı. Victoria, Veliaht olmasıyla İsveç'in tarihi şehirlerinden Västergötland düşesi ünvanını aldı. Erkek kardeşi Carl Philip veraset yasasının değişmesiyle tahtta Victoria ve çocuklarından sonra dördüncü sıraya geriledi.

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılında İsveçli gazete Victoria'nın antrenör sevgilisi olduğunu duyurdu. Daniel Westling haberin duyumuyla medyanın gözdesi haline geldi. Temmuz 2002'e gelindiğinde Victoriave Daniel öpüşmeleri Victoria'nın yakın arkadaşının doğum günü partisinde fotoğraflandı.

Nişanlanmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılında Kral ve Başbakan düğün planlarının yakın olduğu söylentileri yoğunlaştı. İsveç Veraset yasasına göre evlenecek olan Prens ya da Prenses evleneceği kişinin kraliyet soyu ya da soylu olmalıdır ve Kral izni gerekir. Aksi takdirde Prens ya da Prenses veraset hakkını kaybeder. O gün sonrasında Kral'ın izniyle Victoria ve Daniel Westling 2010 yazında evlenmelerine onay verilir. Düğün tarihi olarak Prenses Victoria'nın anne ve babasının evlilik yıldönümleri olan 19 Haziran 2010'u seçilir.[3]

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünlerinde kraliyet üyeleri, ülke büyükelçileri Stockholm Katedraline davet edildi. Düğün sonrası yeni evliler Düğün ziyafeti verdiler.

2011 yılına gelindiğinde İsveç kraliyet konseyi Veliaht prenses Victoria'nın hamile olduğunu açıkladı. 2012 yılında Prenses Estelle, 2016 yılında Prens Oscar dünyaya geldi.[4]

Sağlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Victoria, babası ve erkek kardeşi gibi disleksi hastasıdır.

Covid-19 pandemisinin İsveç'e etkisiyle Prenses Victoria'da Covid-19 testinin pozitif olduğunu açıkladı.

Unvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Temmuz 1977 – 31 Aralık 1979: Kraliyet altesleri, Prenses Victoria

1 Ocak 1980 – 9 Ocak 1980: Kraliyet altesleri, Veliaht Prenses Victoria

9 Ocak 1980 – günümüz: Kraliyet altesleri, Veliaht Prenses,Victoria Västergötland Düşesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Och så ska det gå till ... - Sverige - Göteborgs-Posten". web.archive.org. 28 Eylül 2013. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 
  2. ^ "Biography - Sveriges Kungahus". www.kungahuset.se (İngilizce). 20 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 
  3. ^ "Kronprinsessan Victoria och Daniel Westling förlovade - Sveriges Kungahus". www.kungahuset.se (İsveççe). 16 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 
  4. ^ "Prinsessan Estelle Silvia Ewa Mary, Hertiginna av Östergötland - se film från konseljen här - Sveriges Kungahus". web.archive.org. 29 Şubat 2012. 29 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]