Vibe (dergi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vibe
EditörJermaine Hall
YayımcıSpin Media
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Websitehttp://www.vibe.com
ISSN1070-4701

Vibe, yapımcı Quincy Jones tarafından 1993 yılında kurulmuş olan müzik ve eğlence dergisidir. Dergide ağırlıklı olarak R&B ve hip hop şarkıcıları ve oyunculara yer verilmektedir. Aylık olarak yayımlanan derginin hedef kitlesi hip hop kültürünün genç ve şehirli takipçileridir.

Dergi, başarısını en yakın rakipleri olan rap müziğe odaklı The Source ve XXL ile rock ve pop müziğe odaklı Rolling Stone ve Spin dergilerinden daha geniş bir ilgi aralığına sahip olmasına borçludur. Ayrıca, okuyucu kitlesi daha sabit olan Essence, Ebony ya da Jet dergilerinden farklı olarak, birçok etnik gruptan gençlere hitap etmektedir. Vibe dergisi 2007 yılı itibarıyla yaklaşık 800.000'lik tiraj etti.

Vibe Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılından beri derginin ödül töreni UPN tarafından düzenlenmektedir. 2004'te düzenlenen ödül töreni iki rapçinin boğuşması ve bıçaklama olayıyla akıllarda kaldı. 2007 yılında, Vide Ödülleri'nin VH1 Soul'da yayımlanması kararlaştırıldı. Ödül töreni 14 Kasım 2007'de gerçekleşti ve VH1 kanalında 19 Kasım 2007'de bir kez daha yayınlandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]