İçeriğe atla

Veri kümesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diskin mimarisi(A) izleme (B) geometrik sektör (C) izleme sektörü (D) küme

Windows işletim sistemininde kullanılan NTFS sabit disk alan tanımlamasında kullanılan bellirli veri aralıklarıyla, Harddisk üzerindeki verilerin tam yerlerinin adreslendiği tablolama seçeneğinidir.

alan ölçek seçenekleri; 512 bayt, 1024 bayt, 2048 bayt, 4096 bayt ve kartları şekliyle 32 kb ve 64 kb şeklinde devam etmektedir. doğru kullanılması durumunda mevcut HDD sistem veri erişim ve aktarım ciddi performans artışları sağlamaktadır.

verimli kullanım için örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

HDD'ler için[değiştir | kaynağı değiştir]

standart tek HDD veyada bir den fazla bölüme ayrılmış bir HDD ise olması fark etmez veri yüklenmeden önce masa üzeri faresi ile "format" işlemlerinde "Ayırma Birimi Boyutu" seçenekler kısmında istenilen değer seçilebilinir. özellikle yüksek ebatlı (1gb ve üzeri) HD video arşivleri için "Ayırma Birimi Boyutu" seçenekler kısmında en büyük olan değer seçilmelidir. bu şekilde HDD içeriğindeki büyük dosyaların data içeriklerine erişim süresi ciddi bir şekilde kısalacaktır. bu fiziksel HDD'ler için kullanım ömrünü ciddi bir şekilde uzamasını sağlar.

SSD'ler için[değiştir | kaynağı değiştir]

SSD'ler alışıla gelen HDD fiziksel alan yapısından farklı oldukları için, birçok kullanıcı otoritesi SSD konusunda çeşitli ve farklı açıklamalar yer almaktadır. SSD'lerin hücre ömürlü yapılara sahip olması söz konusu olduğu için SSD için bu durum tam tersi olduğu yönünde çeşitli yorumlar yapılmaktadır.

  • SSD'lerin asıl amacı HDD gibi büyük ebatlı dataları arşivlemek ve erişmek olmadığı için "Ayırma Birimi Boyutu" seçenekler kısmında en küçül olan değer seçilmesi

sınırlı kullanım ömrü olan hücrelerin daha az kayıpla ömürlerini bitireceği öngörülmektedir.