Vera Komissarjevskaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vera Komissarjevskaya
Kendi dilinde adıВе́ра Фё́доровна Комиссарже́вская
DoğumVera Fyodorovna Komissarjevskaya
8 Kasım 1864(1864-11-08)
Ölüm23 Şubat 1910 (45 yaşında)
MeslekAktris ve tiyatro yönetmeni
Akraba(lar)Theodore Komisarjevsky (üvey kardeşi)
Bir kartpostalda Komissarjevskaya
Komissarjevskaya, Bir Bebek Evi oyununda Nora rolünde, 1904

Vera Fyodorovna Komissarjevskaya (RusçaВе́ра Фё́доровна Комиссарже́вская; 8 Kasım 1864 - 23 Şubat 1910), geç Rus İmparatorluğu'nun en ünlü aktrislerinden ve tiyatro yöneticilerinden biriydi. Profesyonel kariyerini, Konstantin Stanislavski'nin Sanat ve Edebiyat Derneği'nde amatör olarak oynadıktan sonra 1893'te yaptı. Muhtemelen bugün en çok, 1896'da Sankt-Peterburg'daki Aleksandrinski Tiyatrosu'nda Anton Çehov'un Martı oyununun talihsiz galasındaki Nina rolü ile tanınıyor. Yapım tam bir başarısızlık olarak görülse de, Komissarjevskaya'nın performansı büyük beğeni topladı.[1]

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde Komissarjevskaya, gelecek vadeden tiyatro sanatçısı Vsevolod Meyerhold'un himayesi ile dikkat çekiyor. Meyerhold'un, Stanislavski'nin Moskova Sanat Tiyatrosu'nda sembolist oyunlar sahnelemedeki başarısız girişimlerinin ardından, Komissarjevskaya, onu deneylerini yeni Dramatik Tiyatrosu'nda denemeye davet etti. Kısa süreli işbirlikleri sırasında ikisi, Meyerhold'un sembolist estetiğini geliştirmeyi başardı ve Komissarjevskaya kendisi, en eleştirel ve ticari açıdan başarılı iki yapımda rol aldı.

Hayatı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Komissarjevskaya, Saint Petersburg'da zengin ve seçkin bir ailede doğdu. Babası, Mariinski Tiyatrosu'nun önde gelen tenorlarından biri olan ünlü Rus opera sanatçısı Fyodor Komissarjevski idi ve annesi Mariya Nikolayevna Şulgina, Preobrajenski alayında bir savaş kahramanı ve subayı olan General Nikolay Şulgin'in kızıydı. Komissarjevskaya'nın babasıyla yakın bir ilişkisi vardı ve sık sık Komissarjevskaya ile yazışıyordu. Hayatının sonuna doğru Mariya Nikolayevna'ya şunları yazdı:

Vera! Sık sık düşüncelerimde olduğunu söylemek ... yetersiz kalır, çünkü onu düşünmeden bir an bile geçmez! Tüm varlığım duygularıma ve onunla ilgili düşüncelerime bağlı. O benim ruhum için fiziksel varoluş için hava neyse odur! İnsan, arkadaş, kız, kız kardeş, aile - her şey onun içinde yoğunlaşmıştır...[1]

Üvey kardeşi Theodore Komisarjevsky, ünlü bir tiyatro yönetmeniydi.

19 yaşında Komissarjevskaya, ressam Kont Vladimir Leonidoviç Muravyov ile evlendi, ancak evlilikten sonra sahne adını korumayı tercih etti. Birkaç yıl sonra, kız kardeşinin Muravyov'un çocuğuna hamile olduğunu öğrendiğinde kalbi kırıldı ve kendisini oyunculuk kariyerine adayarak onu terk etti. 1896'da Sankt-Petersburg'daki Aleksandrinski Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı ve burada en büyük zaferi olan Çehov'un Martı'sının (1897) galasında Nina Zareçnaya rolünü oynadı.[2]

1904'te Komissarjevskaya, Sankt-Peterburg'da kendi tiyatrosunu kurdu ve burada Çehov'un Ivanov ve Vanya Dayı yapımlarında rol aldı - William Shakespeare'in Othello'sunda Desdemona, Hamlet'te Ophelia ve Ibsen'in A Doll's House oyununda Nora rolünü oynadı.

On dokuzuncu yüzyıl tiyatrosunun rutin senaryolarını ve zamanın baskın doğal eğilimlerini yoran Komissarjevskaya, genç yönetmen Vsevolod Meyerhold'u cesurca davet etti. Ibsen'in Hedda Gabler ve Maeterlink'in Sister Beatrice'in başrollerinde oynamasıyla bazı başarılar bulsalar da, iş birliği sonuçsuz kaldı. Meyerhold, yüksek teatral ciddiyetle yoğun duygusal duyarlılığın bir karışımı olan Komissarjevskaya'nın oyunculuk tarzına hitap eden bir rol yaratmayı başaramadı. Sadece bir yıl sonra yolları ayırdılar ve kariyerinin geri kalanını Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da eski yapımları gezerek geçirdi.

Rusya'dan ayrıldıktan sonra bile, Komissarjevskaya'nın ünü devam etti, 1910'da çiçek hastalığından öldüğünde, cenazesine yas tutan geniş bir kalabalık katıldı ve hatta Rus şair Aleksandr Blok'un dokunaklı sözlerine vesile oldu. Petersburg'un en büyük tiyatrolarından biri hala adını taşıyor[3] ve 1980'de aktrisin hayatı ve kariyeri hakkında Natalia Saiko'nun oynadığı Ya - aktrisa ("Ben bir aktrisim") adlı bir biyografik film yapıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b A Triptych from the Russian Theatre: An Artistic Biography of the Komissarzhevskys. Londra: Hurst. 2001. s. 65. 
  2. ^ The Vakhtangov Sourcebook. New York: Routledge. 2011. ss. 28-32. ISBN 978-0-415-47268-5. 
  3. ^ Makers of Modern Theatre: An Introduction. New York: Routledge. 2004. ss. 76-87. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]